5. kolo,  pátek 27.9.2024
14. kolo,  pátek 25.10.2024

V pátek Rytíři zamíří na led posledních Budějovic

dnes od Martin Kolačkovský / Foto: Roman Mareš
Extraligové tempo nepolevuje a Kladeňáky čeká v pátek 11. října cesta do krajského města Jihočeského kraje. Na soutoku Vltavy s Malší poměří síly s českobudějovickým Motorem, kterému se v extralize zatím moc nedaří.

Strakův gól tři vteřiny před koncem přihrál Kladnu důležité body

V prvním dějství gól nepadl, v tom druhém jich naopak diváci viděli hned několik. Do vedení se dostala nejprve Plzeň, když volný kotouč dorazil do branky Archambault, záhy ale Kladno srovnalo krok, z ideální palebné pozice překonal Malíka Ticháček. Hosté krátce poté překlopili stav na svou stranu po spolehlivě proměněném přečíslení v podání Melky. Domácím se sice podařilo v oslabení odpovědět, necelé tři minuty před druhou přestávkou přišla další hvězdná chvilka Melky, který dorazil vyraženou střelu Jarůška. Zhruba v polovině poslední periody předvedla Škoda rychlou akci a opět srovnala, klíčový moment celého utkání ovšem přišel v jeho úplném závěru! Tralmaksovi udělili rozhodčí trest do konce utkání, Plzeňští měli obrovskou možnost dokonat obrat. Nejenže se to Škodě nepodařilo, v posledních sekundách navíc Straka využil zaváhání plzeňské obrany a zařídil Kladeňákům tři body za výhru 4:3!

Soupeř na chvostu ligové tabulky

Českobudějovické brankoviště opustila po loňském ročníku dlouholetá jednička Dominik Hrachovina. Nahradit by ho měl Milan Klouček, brankář, který v předchozím ročníku startoval nejprve v dresu Pardubic, následně se ovšem stal součástí kádru Plzně. Pozice dvojky už několik let patří Janu Strmeňovi, nejinak je tomu i v této sezóně.

Budějovice významně obměnily své defenzivní řady. V obraně nepokračují Michal Gulaši, Mikuláš Hovorka nebo David Štich. Místo nich uvidíme mladíka Tomáše Cibulku, zámořím protřelého Šimona Kubíčka a Kanaďana Willa Reillyho. Zároveň v zadních řadách budějovického týmu setrvávají Milan Doudera, Ondřej Kachyňa, Pavel Pýcha nebo třeba Jan Štencel.

V ofenzivě rozsáhlé změny nehledejme. Motor opustili Dominik Simon a Lukáš Vopelka, ty má za cíl nahradit nově příchozí dvojice útočníků. Prvním z nich je dvaadvacetiletý slovenský forvard Matej Kašlík, jehož doplňuje dánský reprezentant Nick Olesen.

A právě letní skandinávská posila vede tabulku střelců Českých Budějovic (vsítila tři branky), o jeden přesný zásah méně mají na svém kontě Martin Beránek, Milan Gulaš a Ondřej Kovařčík. Poslední dva jmenovaní zároveň drží pozici nejproduktivnějších hráčů, když oba zapsali shodnou bilanci dvou branek a tří asistencí. Za osm odehraných zápasů skóroval Motor pouze třináctkrát, což má za důsledek pád na poslední čtrnácté místo.

V dresu našeho dalšího protivníka hraje několik hráčů s kladenskou minulostí. V obraně už druhým rokem působí Milan Doudera, v útoku pak stejně dlouhou dobu odvádí své služby Adam Kubík. Starty v modrobílém dresu v minulosti zapsal také Jakub Valský. Do jednadvaceti duelů nastoupil za Kladno i dosavadní kapitán jihočeského výběru Milan Gulaš.

Jihočeši jsou zatím za očekáváním

Budějovičtí naposledy vyjeli na led ve středu 9. října, kdy zavítali na led Brna, na jeho půdě ovšem padli 0:3. Motor tak nezvítězil v pěti předcházejících kláních, když nestačil na Olomouc, Spartu a Mladou Boleslav (v tomto duelu navíc jihočeští hokejisté ztratili během několika minut ve třetí třetině vedení 2:0 a prohráli 2:3). Tým z metropole jižních Čech padl i na půdě vedoucího Litvínova a v tabulce má prozatím pouze 6 bodů.

V Budějovicích Kladno slavilo naposledy v postupové baráži

Oba celky se naposledy utkaly 1. března letošního roku, a i přes dvě branky kapitána Smoleňáka Kladeňáci padli 3:5. Poslední výhru proti Motoru pak zapsali v říjnu 2023, kdy před domácím publikem zvítězili 3:2 po prodloužení. Na vítězství na jihočeském ledě čeká modrobílé mužstvo od 19. dubna 2019, tehdy v rámci baráže o extraligu především díky čtyřem brankám Jaromíra Jágra zvítězilo 4:2. Od té doby se zde Rytířům nedaří a na budějovické půdě padli sedmkrát v řadě.

Vzájemné zápasy v sezóně 2023/24

12. kolo (20.10.2023): Kladno vs. České Budějovice – 3:2 pp

25. kolo (3.12.2023): České Budějovice vs. Kladno – 6:3

38. kolo (21.1.2024): Kladno vs. České Budějovice – 0:3

51. kolo (1.3.2024): České Budějovice vs. Kladno –  5:3

Druhé venkovní utkání tohoto týdne sehrají kladenští hokejisté na ledě Budvar arény v pátek 11.října 2024. Začátek je naplánován na čas 17:30. Přímý přenos vysílá stanice O2 TV Sport.

Dnes v 18:00 | Dorost
HC Energie Karlovy Vary