úterý 6.8.2024
Chomutov
Kladno
 
 čtvrtek 15.8.2024
Litoměřice
Kladno
17:30
 úterý 20.8.2024
Kladno
McGill
 
 čtvrtek 22.8.2024
Kladno
Kassel
 
 úterý 27.8.2024
Plzeň
Kladno
 

První titul 1959

„Z malého oddílu bojujícího neustále s finančními potížemi vyrostl během čtyř let celek, který po vzoru Klabzubovy jedenáctky stanul na stupni nejvyšším,“ psal dobový tisk po historickém ligovém triumfu Kladna v roce 1959. Od tohoto klíčového a historického mezníku našeho klubu uplynulo v roce 2019 přesně 60 let. A Rytíři si ho s hrdostí náležitě připomněli!

Foto: Jaromír Jágr a Petr Vampola představují dresy odkazující na mistrovský rok 1959.

Jak to tehdy bylo? O titulu se jen snilo…

Realita konce padesátých let nabízela pokračování série Rudé Hvězdy Brno, která byla dlouho suverénní. Kladno navíc čekala rekonstrukce zimního stadionu. Otevřený stánek měl dostat moderní střechu, na kterou se všichni v klubu těšili. Hokejisté však museli vzít za vděk dočasným azylem na pražské Štvanici, který trval po celou sezónu 1958-1959. Dvanáct týmů první ligy hrálo každý s každým dvoukolově, na každý z celků tak čekalo dvaadvacet utkání.

A Kladno jich vyhrálo hned čtrnáct, nejvíc ze všech účastníků nejvyšší soutěže. Spojené ocelárny zaštítily vpravdě kvalitní materiál, Kladno se stalo mistrem a překvapilo zbytek ligy. Velká škoda, že se taková událost neslavila přímo na kladenském stadionu. Hokejisté si i tak připadali jako doma. Do Prahy byly vypravovány speciální vlaky, které přepravily do hlavního města stovky, ba tisíce kladenských fanoušků, Praha se tak načas zbarvila na modrobílo.

Tahle situace měla jisté paralely. Branku Kladna spolehlivě hájil brankář Jiří Kulíček, sám pražský rodák a dejvický patriot. Podobným případem byl i obránce Přemysl Hainý. Oba však byli zcela oddáni klubovým barvám. Zbytek týmu až na výjimky pocházel z Kladna nebo Kročehlav. K titulu významnou měrou přispěl kladenský rodák Jaroslav Volf, který zatížil konto soupeře osmnáctkrát. Nebýt Vladimíra Zábrodského ze Sparty, stal by se možná Volf nejlepším střelcem celé soutěže. V závěsu se držel tehdy devatenáctiletý Jaroslav Jiřík, který dával najevo, že i on bude váben k brance soupeře neviditelným magnetem. Vše spolehlivě dirigoval šéf kabiny Stanislav Bacílek a samozřejmě trenér Vlastimil Sýkora.

I skvěle šlapající Kladno ovšem zažilo sérii porážek, kterou hráči dokázali úspěšně překonat. Měli totiž v očích sílící plamen velké radosti na konci soutěže. A tuhle jiskru už jim skutečně nikdo nesebral. Naopak stali se věčnými legendami pro nové a nové generace kladenských fanoušků, kteří přicházejí tomuto ledovému sportu na chuť.

Sestava prvních mistrů

Jiří Kulíček, Zdeněk Beran – Stanislav Bacílek, Přemysl Hainý, Zdeněk Müller, Zdeněk Landa, Jaroslav Volf, Bohumil Prošek, Jaroslav Jiřík, Vladimír Markup, Josef Froněk, Miroslav Rys, František Šebek, Vladimír Kopecký, Václav Frölich, Karel Nedvěd, Pavel Šanda. Trenér: Vlastimil Sýkora.

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU