5:3
1:4

Rytíři potřebují zabrat. Šanci mají už v neděli v Hradci Králové

28. 1. 2023 od Redakce / Foto: Roman Mareš
Šlapat jako tým, slovy Matyáše Filipa „padat po držkách“ a bodovat bez ohledu na to, proti komu hrají, potřebují Rytíři, jestliže se chtějí vydrápat z poslední příčky na nebarážové pozice, od nichž je deset kol před koncem základní části soutěže dělí pět bodů. O tři z celkem třiceti, které ještě mohou získat, se Rytíři porvou už v neděli na ledě královéhradeckého Mountfieldu.

Páteční duel s Brnem Rytíře nezastihl v ideálním rozpoložení. Těšili se sice z návratu uzdraveného matadora Klepiše, ale tam taky jejich radost skončila. Už v první třetině dvakrát inkasovali, a protože si nedokázali vytvořit souvislejší tlak do branky, vyšli v zápase střelecky naprázdno. Naproti tomu Kometa zásluhou nedávné akvizice Kristiana Pospíšila ve druhé třetině zvýšila na konečných 0:3.

Deset kol před koncem základní části začíná být situace pro Rytíře velmi nepříznivá. Na předposlední Litvínov ztrácejí pět bodů a statistiky hovoří neúprosně – pokud se Kladeňáci nevytasí s vítěznou sérií, mohou se pozvolna chystat na baráž. Zatím o ní ale nechtějí ani slyšet.

„Pořád máme deset zápasů. Ostatní týmy samozřejmě hrají taky a bodovat budou asi taky. My to musíme urvat, kde to jde. Nic jiného nám nezbývá,“ řekl po pátečním zápase útočník Matyáš Filip a dodal, že tým musí „šlapat a padat po držkách“, jinak ho boj o záchranu nemine.

Filipova výzva je jasná. Rytíři musí začít vyhrávat jako tým. Jako jeden muž. Málo platné jsou výkony kapitána Tomáše Plekance, který s bilancí 11+25 vévodí týmové produktivitě a patří mezi nejlepší hráče v soutěži, když chyby pramenící z nedostatků v komunikaci a často i přemíry snahy tým sráží. Nepřispívá tomu ani fakt, že je Kladno, co do počtu dvouminutových trestů, druhým nejvylučovanějším týmem v soutěži. Před Hradcem Králové. A právě v tomto ukazateli se možná schovává recept na bodový zisk ve vzájemném zápase.

Pod Bílou věží už si ostří meče na souboj s Rytíři brousí i Wei Ruike

Královéhradecký Mountfield je totiž (co do dvouminutových trestů) nejvylučovanějším týmem v soutěži a jeho procentuální úspěšnost ubráněných oslabení, pohybující se kolem osmdesáti procent, patří k ligovému průměru. Ani přesilové hry přitom nejsou výstavní disciplínou Východočechů, byť s devatenáctiprocentní úspěšností vykazují o něco lepší čísla než ty kladenské.

Královéhradečtí v letošní sezoně výrazně postrádají ofenzivní produkci kladenského odchovance Radka Smoleňáka, který je dlouhodobě mimo hru kvůli zranění. Při jeho absenci vévodí týmové produktivitě jiný důrazný forward – Jakub Lev (15+18), jemuž zdatně sekundují Christophe Lalancette (11+18) a Aleš Jergl (14+13). Útočnou potenci by pod Bílou věží měl nakopnout nově příchozí Ethan Werek, jehož si česká divácká obec pamatuje z působení ve Třinci. Kanaďan s čínským pasem, jenž východoasijského giganta reprezentoval i na zimních olympijských hrách v Pekingu pod jménem Wei Ruike, by měl poprvé nastoupit právě zítra.

Vzájemné zápasy

Dosavadní bilance tří vzájemných střetnutí hovoří lehce ve prospěch Hradce Králové. První vzájemné měření sil v sezoně dopadlo lépe pro Kladno. Na domácím ledě Východočechy přetlačilo 2:1 po dvou zásazích Berana. Druhé střetnutí přineslo přestřelku jako z divokého západu – jen přesunutou na východ. Kladno ve zběsilém zápase před televizními kamerami ztratilo za tři a půl minuty vedení 7:4, přičemž vyrovnávací branku střílel Lev vteřinu před sirénou. V prodloužení pak Hradci bod navíc za vítězství 8:7 vystřelil McCormack. Také v dosud posledním duelu Rytíři vedli, konkrétně 3:2 po první třetině. Kriticky ale nezvládli zejména závěrečnou dvacetiminutovku, v níž skóroval pouze Mountfield, jenž dokráčel k vítězství 6:3.

Utkání 43. kola Tipsport extraligy Mountfield HK – Rytíři Kladno se odehraje v královéhradecké ČPP Aréně v neděli 29. ledna od 16:00. Zápas můžete sledovat živě na Hokejka TV.