Ohlasy

Neskutečně důležité body. Musíme je brát, kde to jde, uvědomuje si Adam Brízgala

25. 1. 2023 od Redakce / Foto: Roman Mareš
Brankář Adam Brízgala začínal sezonu jako pojistka za Kanaďanem Landonem Bowem, skvělými výkony si ale řekl o daleko větší prostor a v posledních zápasech chytá pravidelně. Od začátku roku konkrétně naskočil do sedmi z devíti zápasů Rytířů a naposledy jim pomohl k důležitému vítězství proti Liberci. „Cítím se dobře, s každým zápasem cítím, že získávám zkušenosti a zápasy jsou pro mě pak klidnější,“ pochvaluje si čtyřiadvacetiletý gólman, který si uvědomuje, že mužstvo má situaci pořád ve svých rukách.

Po delší době bereme tři body. Jak důležité jsou?

Neskutečně. Čas se nám krátí, zápasů ubývá, takže už není čas jakékoliv body ztrácet. Musíme brát, kde to jde.

Jak jsi viděl zápas proti Liberci z kladenské branky?

Bylo to hodně o prvním gólu a první třetině, hosté naskočili do druhé mnohem lépe. Měli dvě přesilovky, což jim dalo trošku energie, gólem se pak nakopli. Škoda, že jsme to neudrželi trošku déle ve třetí třetině, kdy jsme dali na 3:1. Bohužel jsem tam střelce vůbec neviděl. Zkoušeli jsme to zblokovat, bohužel jsme to netrefili. Bylo to trochu nemilé, protože jsem si říkal, abychom to udrželi na 3:1 aspoň do pěti minut před koncem. Pak už to nějak doklepeme. Bohužel to ale dali hned, takže to bylo v nervech do poslední sekundy.

První gól, který jsi dostal, byl perfektně trefený. Dalo se to chytat?

Trefil to hezky. Nad rameno, nepříjemné. Musím se podívat na video, třeba jsem mohl vyjet trochu víc proti němu nebo zareagovat jinak. Střela ale byla moc hezká.

Jak náročné byly poslední sekundy, kdy měl Liberec tlak a ty jsi dochytával bez hokejky?

Zůstalo to tam pro Dotche, takže jsem doufal, že to narve na plexi a vyhodíme to ven. Jak jsem se vracel do brány, tak mi trefil ruku hráč, který jel před brankovištěm. Nečekal jsem to, vypadla mi. Bylo to hodně nepříjemné. Doufal jsem, že mi ji Dotch podá, protože k ní snad i chvilku jel. Pak nevím, jestli se puk dostal zpátky a musel to nechat. Doufal jsem jen, že to zblokujeme, nebo nevystřelí vůbec. Naštěstí to dopadlo dobře.

Situace v tabulce je ale pořád nepříjemná, na předposlední místo ztrácíme čtyři body. Jak je to náročné na psychiku?

Hodně. Dostali jsme se tam ale sami a nikdo jiný nám z toho nepomůže. Musíme tohle vítězství využít k tomu, aby nás nakoplo. Nesmíme usnout na vavřínech. Sice jsme jednou vyhráli, ale musíme zůstat pořád při zemi a hrát tak jako dnes.

Ve hře je ale pořád 33 bodů. Platí stále heslo Věříme?

Určitě.

„S Bowsiem si sedíme a jsme dobrá dvojice. Podržíme se navzájem při dobrých i špatných zápasech.“

V posledních zápasech se zajímavě změnila situace v brankovišti, kde dostáváš nyní větší prostor a díky skvělým výkonům jsi možná přebral roli jedničky.

Nevím, jestli přímo roli jedničky, ale zápasů si moc vážím. Vážím si hlavně důvěry od trenérů, kteří mě tam dávají i v hodně vypjatých zápasech. Jsem za to strašně rád. Mám mnohem víc zápasů, než jsem na začátku sezony vůbec doufal. Je to super.

Jak se v brankovišti cítíš? Navenek působíš velmi jistě a klidně.

Cítím se dobře, s každým zápasem cítím, že získávám zkušenosti a zápasy jsou pro mě pak klidnější. Není to tak vystresované. Cítil jsem to hlavně do Vánoc, teď po Vánocích už se cítím v bráně mnohem lépe.

Jak to bere Landon Bow, který loni zasáhl do úplně všech zápasů, ale letos se dělí o prostor s tebou?

Bere to v pohodě, nic mi neříkal. Je to hodný kluk, takže to nebere nijak ukřivděně. Nekope kolem sebe, to jsem od něj nikdy nezažil. Řekl bych, že si sedíme a jsme dobrá dvojice. Jsem moc rád za to, že je ke mně dobrý parťák a podržíme se navzájem při dobrých i špatných zápasech. Není to tak, že by za každou cenu bojoval o to, že tam musí být on.

Dává ti Landon nějaké rady?

Navzájem se snažíme si pomoct, ale je to spíš psychická podpora než konkrétní hodnocení nějakých věcí. Od toho máme trenéra gólmanů, se kterým děláme videa a podobnou přípravu. Jedná se spíš o psychickou podporu.

Ze strany fanoušků se na tvoje konto hrne chvála. Jak tě tahle důvěra těší?

To mě moc těší. Jakákoliv chvála a důvěra je fajn. Na druhou stranu nechci, aby mi to stouplo do hlavy. Teď mám dobré období, tak doufám, že mi to vydrží.