2:0
5:3
1:4
Ohlasy

Kdybychom prohráli, už by bylo po sezoně, uvědomuje si Landon Bow. Proč neměl oranžovou pásku?

4. 2. 2023 od Redakce / Foto: Roman Mareš
Podruhé v řadě naskočil Landon Bow do kladenské branky a v těžkém a důležitém utkání proti Litvínovu pomohl Rytířům ke třem bodům. Čisté konto udržel až do 54. minuty, pak ho ale propálil jemu dobře známý Giorgio Estephan. „Můj brácha proti němu častokrát hrál, když byli malí. Takže opravdu nemám radost, že mi dal gól zrovna on,“ přiznal kanadský gólman, který si dobře uvědomuje, že před závěrem sezony je vše ještě otevřené. „Měli by vědět, že po nich jdeme a předposlední místo jim jen tak nenecháme!“

Jak důležitá je tahle výhra?

Je extrémně důležitá. Zbývá už jen osm zápasů a kdybychom tenhle zápas nezvládli, tak bychom měli už opravdu velkou ztrátu. Kdybychom prohráli, myslím, že už by bylo po sezoně. To, že jsme na ně vletěli a ukázali jsme jim, že nás mají za zády, nás může nakopnout. Snad nás to pomůže nastartovat a přidáme další vítězství. Po dnešku by měli vědět, že po nich jdeme a že jim předposlední místo jen tak nenecháme!

Ztráta je najednou jen čtyřbodová na Motor i Litvínov. To zní mnohem lépe než ztrácet sedm a deset bodů, že?

Jo, rozhodně. Deset bodů už by bylo téměř nemožné dohnat s tím, kolik zbývá zápasů. Čtyři body znamenají, že nám stačí jedna výhra a jsme hned za nimi. Musíme udržet v kabině tuhle náladu, aby všichni bojovali až do konce.

Proti Litvínovu se nám podařilo vyhrát všechny čtyři zápasy, ze kterých jsme jim darovali pouhé dva body…

Když se blíží konec sezony a je takováto situace, je to přesně tým, který musíme porážet. Kdyby na konci došlo na rovnost bodů, budeme proti nim mít lepší bilanci. Například proti Českým Budějovicím se nám zdaleka tolik nedařilo, takže se musíme teď v závěru pokusit posbírat co nejvíc bodů a uvidíme, na co to bude stačit.

Co rozhodlo tenhle zápas?

To, že jsme na ně vletěli a dali první gól. V několika předchozích zápasech jsme prohrávali 0:2, 0:3 a po první třetině už bylo skoro hotovo. Bylo důležité, že jsme hráli dobře, dali jsme první gól a přenesli jsme si to do druhé třetiny. Přidali jsme další dva góly, ale třetí třetina byla opravdu zvláštní. Zatlačili na náš ještě, ale jsme rád, že jsme to zvládli.

Jak náročný zápas to byl pro tebe? V první třetině na tebe letěly asi jen tři střely.

Je to těžké chytat v takových zápasech. Nakonec ale nezáleží na tom, jestli na mě neletěla žádná střela nebo jich bylo pět nebo padesát. Musím být připravený na všechny. Kluci dneska hráli dobře, takže jsem nechtěl pustit žádný gól, který by nás mohl srazit. Musel jsem prostě být připravený na další střelu a bylo jedno, kdy přijde.

Inkasoval jsi nakonec dvakrát ve třetí třetině. Bylo ale asi těžké to chytat, že?

První gól, který vstřelil Estephan, jde za mnou. Můj brácha proti němu častokrát hrál, když byli malí. Takže opravdu nemám radost, že mi dal gól zrovna on. U druhého gólu to byl nešťastný odraz. Snažili jsme se to vyhodit a dopadlo to tak, že si tam zrovna sjel hráč a dorazil to tam. To se ale občas stává.

Takže se s Estephanem znáš dobře?

Jo. Můj brácha s ním vždycky přes léto hrával a v sezoně pak nastupovali proti sobě.

„Musíme přijít na to, jak se v Třinci dostat do vedení a dát první gól.“

Zatímco loni jsi naskočil do všech zápasů, teď jsi prošel obdobím, kdy dostával víc příležitostí v brance Adam Brízgala. Jak náročné to bylo?

Rozhodně je to jiné než loni. Je ale jedno, kdo je v brance, musí nám vždycky dát šanci, abychom vyhráli. To je to, co můžeš chtít. Mít dva brankáře, kteří se snaží ze všech vymáčknout to nejlepší. To jediné nám může pomoct z dlouhodobého hlediska. Já jsem rád, že vedle sebe mám brankáře, jako je Adam.

Co jsi dělal pro to, aby ses vrátil do branky? Změnil jsi něco?

Když nevíš, kdy zase naskočíš, tak se musíš snažit co nejvíc makat v tréninku. Snažil jsem se teda co nejvíc pracovat a trochu jsem upravil svůj jídelníček. Teď se na ledě cítím dobře.

Chytal jsi dva poslední zápasy. Cítil ses v nich dobře?

Jo. Když odchytáš pár zápasů v řadě, získáváš zase pevnou půdu pod nohama. Není to takové, jako když jednou chytáš a pak dva zápasy stojíš. Takhle si na to zase zvykneš a začneš se cítit celkově daleko lépe.

V neděli nás čeká souboj s Třincem. Co od něj očekáváš?

Pokaždé, když tam jedeme, tak nám dají pořádně na zadek. Jsou defenzivně opravdu skvělí a když se dostanou do vedení, tak to prostě zavřou. My musíme přijít na to, jak se dostat do vedení a dát první gól. Když budeme hrát jejich hru, tak nám nic nedarují. Musíme trochu otevřít jejich hru a uvidíme, jak to dopadne.

Zápas proti Litvínovu byl věnovaný charitativní akci O kapku lepší hokej. Proč ty jsi neměl na hokejce oranžovou pásku?

Měl jsem oranžovou pásku na hokejce během rozbruslení, ale v zámoří brankáři nemají povoleno mít na hokejce jinou pásku než bílou. Nechtěl jsem se kvůli tomu dostat do problémů, proto jsem to měl jen na rozbruslení. Je to tak, že když něco zkoumají na videu, nechtějí tam mít nic, co by tam mohlo dělat zmatek, aby dobře viděli na puk. Proto smí brankáři mít jen bílou pásku. Nechtěl jsem, abych kvůli tomu měl zbytečné problémy.