úterý 6.8.2024
Kassel
 úterý 27.8.2024
Rozhovor

Kamarádi se ptali, jestli si uvědomuju, s kým si zahraju, říká Tralmaks o Jágrovi a dalších

14. 9. 2023 od Redakce
V neděli se dohodl na smlouvě, v úterý přiletěl, podepsal, ve středu byl poprvé na tréninku s Rytíři a vyhlíží páteční zápas s Olomoucí. Eduards Tralmaks si v Česku zahraje poprvé. Jak ale prozradil v rozhovoru po úvodním seznámení s kladenským ledem, úplně do neznáma nejde. Nad nabídkou Kladna nemusel dlouho váhat a těší se na spolupráci s hokejovými legendami. „Když jsem podepsal, všichni kamarádi mi psali a ptali se, jestli si vůbec uvědomuju, s kým si zahraju,“ směje se.

Jaké jsou první pocity z Kladna?
Zatím opravdu dobré. Je tu dobré počasí, ale zatím jsem neměl čas si to tu nějak víc projít. Byl jsem jen v nedalekém obchodě. Přijel jsem teprve v úterý, takže jsem neměl moc času navštívit nějaká místa. Těším se ale, až bude mezi zápasy čas a budu moct prozkoumat, co Kladno nabízí. Bydlím v hotelu poblíž aquaparku a vypadá to tam moc pěkně.

Jaký byl první trénink?
První trénink byl super, byl v opravdu velkém tempu. To jsem ani nečekal, bylo to opravdu náročné. Cítil jsem se ale dobře, kluci mě skvěle přivítali. Zatím je všechno vážně dobré.

Jaký typ hráče jsi? Na co se můžou fanoušci ve tvém podání těšit?
Přicházím ze severní Ameriky, kde jsem strávil deset let, takže jsem hlavně power forvard, který rozdává hity a získává puky. Na power forvarda mám ale i další dovednosti. Dokážu vytvářet šance, umím dělat kličky a mám dobrou střelu. Snažím se mít to nejlepší z těchto dvou odlišných světů – být dobrý power forvard a přidat k tomu trochu šikovnosti. Poslední dva roky jsem měl za úkol hlavně rozdávat hity, získávat puky, odvádět dobrou práci před brankou a odtamtud dávat góly. Předtím v Maine jsem měl víc prostoru, abych předvedl i svoje dovednosti. Myslím, že se umím přizpůsobit jakékoliv roli. Uvidíme, jak to bude.

K týmu ses připojil až na poslední chvíli. Jak probíhala jednání s Rytíři?

Po konci minulé sezóny jsem musel na operaci, abych byl připravený na tenhle ročník. Celé léto jsem strávil rehabilitacemi kolene a trénoval jsem sám i s dalšími volnými hráči. Když jsem věděl, že jsem připravený začít sezonu, nabídlo mi smlouvu Kladno. Když jsem se doslechl, že má Kladno zájem, tak jsem neměl moc pochybností, jestli to vzít. Věděl jsem, že budu mít možnost hrát s českými legendami. Jakmile nabídka přišla, tak trvalo možná i méně než hodinu, než jsem se rozhodl.

Kdy tedy došlo k prvnímu kontaktu?
Poprvé se to začalo řešit asi minulou středu. Jakmile jsem to probral s agentem, tak se nám navzájem líbilo, co si s klubem nabízíme. V neděli jsme udělali první velký krok, večer jsem podepsal smlouvu, pondělí jsem strávil balením a v úterý jsem dorazil do Kladna.

Mluvil jsi o zraněních a operaci. Už jsi stoprocentně připravený na sezonu?
Ano. Od doktora jsem měl doporučení, kdy můžu začít bruslit a kdy se můžu zapojit do plného tréninku. To bylo prvního září, takže teď jsem víc než připravený. Teď si akorát musím zvyknout na všechny detaily. Moc jsem netrénoval s týmem, takže si musím zvyknout na taktiku a tempo. Už se nemůžu dočkat, jak nám to v sezoně půjde.

„Potkal jsem české hráče a mám s nimi skvělý vztah. Znám i nějaká slova a fráze.“

Mluvil jsi s někým o Kladnu nebo o Česku? Loni tu hráli Lotyši Oskars Cibulskis a Kristaps Sotnieks, ze zámoří se zase znáš s Čechem Jakubem Laukem.
Cibi a Sotnieks jsou trochu starší než já, takže se neznáme zas tak dobře, i když o sobě samozřejmě víme. Mám ale spoustu českých kamarádů. Musím ale říct, že když tahle nabídka přišla, tak jsem ani moc neváhal. Čechů znám jinak spoustu. S Jakubem Laukem jsme byli v Providence opravdu dobří kamarádi, na University of Maine jsem hrával s Jakubem Sirotou, proti kterému si zahraju, protože je v Olomouci. Aleš Stezka je teď v NHL a v juniorce jsme spolu vyhráli pohár. Potkal jsem i další české hráče a takřka se všemi mám skvělý vztah. Díky tomu znám i nějaká slova a fráze. Některé slušné, jiné tolik ne. Mluvím navíc plynule rusky a díky tomu rozumím ještě trochu víc. Některá slova jsou hodně podobná.

Co říkáš tomu, že si můžete zahrát s legendami NHL, jako je Tomáš Plekanec, Michael Frolík a Jaromír Jágr?
Je šílené o tom vůbec přemýšlet. Když jsem tady podepsal, všichni kamarádi mi psali a ptali se, jestli si vůbec uvědomuju, s kým si zahraju. V podstatě tu budu hrát s českým nároďákem, s hvězdami NHL. Je to super. Omlouvám se, že jste tady na mě po tréninku museli tak dlouho čekat, ale bavil jsem s Jaromírem a dával mi různé rady a tipy, jak si krýt puk. V tom byl vždycky nejlepší v lize. Sledoval jsem na tréninku i Plekance, který je také neuvěřitelný. To samé Klépa a Frolda. Mám opravdu štěstí, že si s nimi můžu zahrát a taky se od nich učit. Každý hráč má něco, co může ostatním nabídnout, a kdybych si od každého vzal aspoň trochu, tak to bude mít na moji hru velký vliv.

Jak se těšíš se na páteční start sezony?
Už je to chvíle, co jsem byl v týmovém nastavení, takže se nemůžu dočkat, až to začne. Všichni na to čekali celé léto. Máme za sebou těžkou přípravu a teď přichází čas na to ukázat, jak jsme se připravili. Myslím, že je to pro nás opravdu slibný ročník. Nevidím důvod, proč bychom nemohli překvapit hodně obran, lidí a týmů.