Ohlasy

Beranova forma? Byl bych vyděšený, kdybych proti němu měl chytat, směje se Landon Bow

25. 9. 2022 od Redakce / Foto: Roman Mareš
Po nepříliš vydařené přípravě přepnul Landon Bow na vyšší level a v extralize Rytíře znovu drží skvělými výkony. Proti Hradci Králové pochytal 36 střel, inkasoval jen jednou a svůj tým dovedl k druhému vítězství v sezoně. „Po čtyřech zápasech máme osm bodů, což je v porovnání s minulou sezonou skvělé. To jsme neměli osm bodů snad ani do Vánoc,“ smál se po vyhroceném utkání kanadský gólman.

Hradec Králové jsme porazili 2:1 a do tabulky bereme další tři body. Jak těžký zápas to byl?

Bylo to opravdu těžké. Na začátku sezony ale hrajeme vážně dobře, za což jsem rád. Daří se nám dostávat do vedení, ale třetí třetiny jsme zatím měli špatné. V posledních dvou zápasech jsme do toho ale dali všechno a hráli jsme svoji hru. V obou zápasech to fungovalo. Po čtyřech zápasech tak máme osm bodů, což je v porovnání s minulou sezonou skvělé. To jsme neměli osm bodů snad ani do Vánoc. Jsem opravdu šťastný, jak teď hrajeme a jak do toho všichni dávají všechno.

Důležitou součástí úspěchu jsou i výkony brankářů. Tentokrát jsi inkasoval jen jednou ty, posledně zase tvůj kolega Adam Brízgala…

Adam byl v pátek fantastický. Říkal, že byl v první třetině trochu nervózní, ale dostal se do toho a odvedl skvělou práci. Maká na trénincích, takže přišla zasloužená odměna. Týmu určitě pomůže, když má dva gólmany, na které se může spolehnout. Když se jednomu nebude dařit a vybere si horší období, tak ho ten druhý může zastoupit. Vzájemně se budeme posouvat, abychom byli ještě lepší.

Jak jsi se cítil ty v zápase proti Hradci Králové?

Cítil jsem se dobře. Byl to bojovný zápas. Hradec má velký a silný tým a my s nimi zvládli držet krok. Rozdali jsme nějaké hity a hráli jsme jejich hru, což se jim moc nelíbilo. Kluci mi to udělali nejjednodušší, jak mohli. Snažili se čistit prostor před brankou, abych měl odkrytý výhled a mohl dělat svoji práci.

Radek Smoleňák ti ale před brankovištěm pořádně znepříjemňoval život. Jak těžké je chytat, když se pořád snaží clonit, tečovat a dorážet?

Je to v téhle roli jeden z nejlepších hráčů, jaké jsem během své kariéry potkal. Je obrovský a silný, takže ho kluci jen těžko můžou odstrčit z cesty. Umí výborně clonit, navíc je šikovný s hokejkou a umí se otáčet pro dorážky.

„Přesně tohle byl důvod, proč jsme loni hráli baráž. To, že jsme byli na začátku sezony tak špatní.“

Na druhou stranu Matěj Beran je v téhle disciplíně taky skvělý a zatím mu to tam padá.

Je rozjetý. Byl bych opravdu vyděšený, kdybych proti němu teď měl chytat. Jsem rád, že jsme v jednom týmu, hraje opravdu skvěle. Dostává větší roli v týmu a využívá ji. V každém zápase dává dva góly, snad v tom bude pokračovat.

Co se stalo na ledě po závěrečné siréně, kdy se do sebe pustily oba týmy?

Já sám pořád nevím, co se tam dělo. Snažil jsem se kluků zeptat, o co jde, ale vůbec nevím. To je prostě hokej.

Ty jsi se od začátku sezony opět rozchytal ke skvělým výkonům, v přípravě se ti přitom tolik nedařilo. Čím to je?

Nechci říkat, že na přípravných zápasech nezáleží, ale hráli jsme je většinu času s patnácti nebo šestnácti hráči v poli, takže to bylo opravdu těžké. Každý den makáš na tréninku a pak jdeš ještě do zápasu, kde bojuješ o místo. Na tom, jak dopadla příprava, ale na konci sezony nezáleží. Pokud vyhraješ titul, tak nikoho nezajímá, co jsi dělal v přípravě. Teď jsme tady, abychom hráli a vyhrávali. Skočili jsme do toho v prvním zápase proti Pardubicím a od té doby se držíme na stejné vlně. Příprava je za námi, když dopadne sezona dobře, nikoho to nebude zajímat.

Jak jsi sám zmiňoval, start do sezony je oproti loňsku o hodně lepší. Co je tím hlavním důvodem, že tomu tak je?

Jsme zkušenější a víme, jak je začátek sezony důležitý. Hodně kluků tu bylo už loni, kdy to bylo během prvních dvou tří měsíců docela depresivní. Přijdeš na stadion, jdeš do zápasu a prohraješ. A to samé děláš dvakrát nebo třikrát týdně. To na tebe za chvíli dolehne. Letos se do podobné pozice nechceme dostat. Myslím, že přesně tohle byl důvod, proč jsme hráli baráž. To, že jsme byli na začátku sezony tak špatní. Teď se nám podařilo porazit Hradec, Brno a mohli jsme porazit i Pardubice a Liberec. To je dobrá ukázka toho, že jsme se z minulé sezony poučili. Myslím, že letos soupeřům zatopíme.

Jaká je nálada v kabině?

Skvělá. Kluci mají skvělou náladu a baví se tím. O tom to je. Když vyhráváš, hraješ dobře a tréninky jsou hned příjemnější a obecně panuje dobrá atmosféra.