2. kolo,  neděle 12.9.2021
Budějovice
Kladno
7:5
3. kolo,  úterý 14.9.2021
Kladno
Mountfield HK
0:3
4. kolo,  pátek 17.9.2021
Liberec
Kladno
3:2
5. kolo,  neděle 19.9.2021
Kladno
Litvínov
3:2
6. kolo,  úterý 21.9.2021
Karlovy Vary
Kladno
7:4
7. kolo,  pátek 24.9.2021
Kladno
Třinec
18:00
8. kolo,  neděle 26.9.2021
Kladno
Zlín
16:00
10. kolo,  čtvrtek 30.9.2021
Kladno
Olomouc
18:00
11. kolo,  neděle 3.10.2021
Pardubice
Kladno
17:00
12. kolo,  pátek 8.10.2021
Kladno
Plzeň
18:00
Obrázek
A tým

Angažmá v Česku mi doporučil Radek Faksa, vypráví Bow a vzpomíná, jak v NHL vychytal Crosbyho!

25. 7. 2021 od Lukáš Jůdl
První kanadský gólman v historii kladenského klubu Landon Bow přiletěl do Česka jako první zámořská posila. Rychle se aklimatizoval, zabydlel a s týmem absolvoval i první společný trénink na ledě. V prvním velkém rozhovoru pro klubový web zavzpomínal na své zápasy v NHL a svěřil se i s tím, že mu angažmá v extralize doporučil jeho bývalý spoluhráč Radek Faksa.

Landone, vítej na Kladně. Nemohu se na úvod nezeptat, co tě sem přivedlo?

Řekl jsem si, že zkusím novou výzvu. Vždy mě lákalo odejít za hokejem do Evropy, což byl asi ten hlavní důvod, proč tu jsem. Je to další zajímavá zkušenost v mojí dosavadní kariéře a beru to i jako velkou příležitost, které si velice vážím. Vzhledem k tomu, že jsem toho v uplynulé sezoně moc neodchytal, tak se těším, až začnou konečné zápasy. Mimo hokej jsem také zvědavý na jiný životní styl, který je v Evropě. 

Co přesně rozhodlo pro kladenské Rytíře?

Je pochopitelně zajímavé, že máte možnost si zahrát s Jaromírem Jágrem. To beru jako něco, co se nepovede každému a já jsem na to hodně zvědavý. Každopádně jsem i moc rád, že jsem součástí kladenských Rytířů, kterým se povedlo vrátit se do extraligy a já jim budu chtít pomoci se v soutěži udržet. Jsem přesvědčený o tom, že se nám to povede, a že budeme úspěšní. 

Věděl jsi něco o Česku a české extralize před tvým příchodem na Kladno?

Přiznám se, že jsem velký přehled neměl. Pár mých přátel mluvilo v minulosti o Praze, která je podle všech velice nádherným městem, kam se chci určitě podívat. Musím rozhodně využít toho, že Praha je od Kladna opravdu kousek. A co se extraligy týče, o té mi hodně řekl můj bývalý spoluhráč z Dallasu a Texasu Radek Faksa. Povyprávěl mi nějaké informace o každém z týmů a říkal, že soutěž má velice slušnou úroveň. Zjistil jsem si, že se tady nehraje tolik zápasů jako v NHL nebo AHL. V nadcházející sezoně jich je v základní části šedesát, což pro mě bude trochu něco jiného, než co jsem zažil doposud.

Předpokládám, že i klub teprve poznáváš...

Ano, vím o něm zatím jen základní věci. Vím, že klub má tradici a vychoval mnoho skvělých hráčů. Během jednání s Rytíři jsem si o klubu mnoho věcí četl a jediné, co jsem věděl jistě bylo, že je Kladno velice blízko Praze. 

Sám jsi zmínil, že v loňské sezoně jsi chytal jen dva zápasy. Čím to?

Přesně tak, já chytal jen dva zápasy v American Hockey League za Texas. Bylo to kvůli tomu, že jsem měl být pořád připravený jít do brány Dallasu Stars jakožto třetí brankář kdykoliv, kdyby to bylo potřeba. Předemnou však stabilně chytali Anton Khudobin a Jake Oettinger, což jsou výborní brankáři. Třeba Jake je stále hodně mladý a má podle mého názoru před sebou velmi nadějnou kariéru. To byl však i důvod pro to, že jsem chtěl změnu. Věděl jsem, že v Česku budu mnohem více vytížený a budu se moci ukázat.

K Rytířům tedy dorazila trojka z NHL...

Dá se to tak říct. Musím samozřejmě zmínit, že jinak stabilní jednička Dallasu Ben Bishop byl celý ročník na seznamu zraněných hráčů. Proto jsem byl povolaný do týmu jako trojka za Khudobinem a Oettingerem. Cestoval jsem pravidelně s prvním týmem a bylo příjemné si trochu zažít ten "NHL život". 

Přesto jsi v sezoně 2018/19 odchytal dva zápasy v NHL za Dallas. Jaké to bylo?

Bylo to skvělé, ale musím tedy říct, že to první utkání bylo hodně hektické. Seděl jsem v letadle z Austinu do Dallasu, abych odletěl na zápas do Pittsburghu. Na svůj první zápas v NHL. Jenže let byl zpožděný. Když jsem se tedy dostal do Dallasu, měl jsem jen deset minut na to, abych stihl letadlo do toho Pittsburghu, ale musel jsem běžet přes celé letiště. Zvládl jsem to a odletěl. V letadle jsem si oddechl a ráno mě čekalo rozbruslení v Pittsburghu. Začínal jsem být nervózní, protože se zápas nevyvíjel dobře a já v polovině utkání šel do brány. Šlo na mě čtrnáct střel a všechno jsem chytnul. Vybavuji si, jak jsem vychytal i šanci Sidneyho Crosbyho (usmívá se). Když jsem byl dítě, on byl ohromnou hvězdou a stále je. Vychytat ho byl velký zážitek. 

Pak jsi chytal ještě jednou proti Tampě, také jsi naskočil v průběhu utkání. Mohl jsi podle tebe udělat něco jinak, aby těch zápasů v NHL bylo více?

No, zažil jsem v Texasu několik hodně těžkých sezon. Občas jsem si říkal, že kdybych tam chytal o trochu lépe, mohl jsem těch šancí v NHL dostat více. Na druhou stranu tam byl celou dobu Bishop a Khudobin. Oni měli v Dallasu stálé místo a nebylo lehké se přes ně dostat. Vlastně nevím, jestli je něco konkrétního, co jsem mohl udělat třeba lépe. Co si budeme povídat, sport je hodně i o štěstí a o tom, že se musí sejít spousta věcí dohromady, aby byl sportovec úspěšný. 

Mluvil jsi také o radách od Radka Faksy. Máš v Česku ještě nějaké další kamarády?

S Radkem jsme kamarádi, byl moc rád, že jdu do jeho rodné země. Nezmínil jsem, že mi také doporučil nějaké české restaurace a zajímavá místa, která bych měl navštívit. Mimo Radka jsem si zahrál v organizaci Stars také s Romanem Polákem, který hraje za Vítkovice. Bude zajímavé hrát proti němu tady v extralize. Nikoho jiného tu však neznám. 

V kladenské kabině budeš mít několik krajanů. Je to hned příjemnější?

Samozřejmě. Je super, že tu budou kluci, kteří mluví stejnou řečí, ale i ostatní hráči se dorozumí a jsou všichni moc fajn a se vším mi pomáhají. Když třeba hovoří čeští trenéři, kluci mi to překládají a cítím se tu i díky tomu komfortně. Na druhou stranu, pokud tu je někdo, kdo anglicky neumí a chtěl by, rád mu také pomohu. Myslím, že až se více poznáme, budeme se i více stýkat mimo stadion. 

Osobně ze spoluhráčů ale nikoho neznáš, viď?

Osobně neznám, ale v American Hockey League jsem hrál proti Dotchinovi, který tam působil v San Antoniu. Vzhledem k tomu, že jsem hrál v Austinu, San Antonio bylo našim častým soupeřem. Proto si ho dobře vybavuji, je to kvalitní hráč. Chytal jsem také proti Woodovi, když hrál za Tucson. Má dva metry, takového hráče nelze přehlédnout. 

V České republice jsi nový a možná moc fanoušků neví, co od tebe čekat. Jaký je tvůj brankářský styl?

Chytám tím, v dnešní době asi nejčastějším, "butterfly" stylem. Mám to tak už dlouho. Vzhledem ke svým parametrům, mám asi 195 centimetrů, je to asi nejvíce vyhovují styl, který mohu aplikovat. Ta výška mi pomáhá při chytání v rozkleku, protože při tom vykrývám i horní část brány. 

Pojďme trochu odbočit od hokeje a vraťme se k tomu, co jsi už také nakousl. Co bys během angažmá rád viděl a navštívil v České republice?

Jak už jsem říkal, nenechám si ujít Prahu. Také bych chtěl navštívit nějaké ty hrady a zámky a zajímavé vesnice, které doporučují navštívit. Chci zjistit, jak to v Evropě vypadá, protože Kanada a Amerika, to je naprosto jiná kultura a životní styl. Byli jsme se spolu podívat na kladenském náměstí (Starosty Pavla) a obdivoval jsem tam sochy a ten historický styl. To je přesně to, co mám rád.

Co tě krom poznávání zajímavých míst baví?

Rád si zahraju golf a zajdu rybařit. Také si občas zahraji nějaké videohry, ale NHL vynechávám. To jsem nehrál nikdy. Jednak v něm nejsem moc dobrý, ale spíš je to o tom, že si člověk chce od hokeje odpočinout. 

Máš nějaké oblíbené jídlo a pití?

Miluji sushi. Obecně mám asi nejvíce rád asijskou kuchyni. A co se pití týče, tak si rád dávám černé kafe a pivo.

Byl už jsi někdy v Evropě?

Jednou jsem tu byl, ale je to už asi pět let zpátky. Byl to takový eurotrip, kdy jsem jako první navštívil Barcelonu, pak jižní Francii a Itálii. Musím říct, že společně s manželkou jsme si Barcelonu zamilovali. I Itálie byla krásná, ale co se Francie týče, tam jsme byli občas trochu na pochybách. Bylo tam pár míst, kde jsme se necítili nejlépe, ale to je asi jen naše osobní zkušenost, jinak se nám Evropa líbila.

Mluvil jsi o své manželce, která tu s tebou není. Dorazí za tebou?

Ano, ještě tady není, ale měla by určitě dorazit. Ona pracuje v Británii, kousek od Sheffieldu a bude muset být převážně tam, ale z Británie to do Čech není daleko a bude příjemné, že ji budu mít kousek od sebe, a že strávíme i nějaký čas společně tady v Kladně. Také mi říkalo už několik přátel, že by za mnou chtělo dorazit, ale uvidíme, jak to umožní omezení ve světě. 

V Kladně už jsi několik dnů. Jaké zatím byly?

Zpočátku jsem byl trochu nervózní z jazykové bariéry. Šel jsem do obchodu s potravinami a nevěděl jsem, jestli tam nebudu mít kvůli jazyku nějaký problém. Nakonec jsem byl ale příjemně překvapený, že mi všichni pomáhali a byli vstřícní. Já se pomalu učím i nějaká česká slovíčka, abych ukázal, že nespoléhám jen na angličtinu. Také jsem byl v obchodě s nábytkem, abych si doplnil nějaké potřebné věci v bytě a od automobilky KIA, která je klubovým partnerem, jsem dostal Sportage. Byl jsem si pro benzín a na všech těch cestách mě překvapilo, jak jsou tady úzké silnice a všechno je kousek. 

Rytířům se nečekaně protáhla rekonstrukce stadionu. Nemáš problém s tím, že se bude muset hrát na jiném místě?

To se stává, ale dle mého názoru je úplně jedno, kde hrajeme. Musíme se tomu přizpůsobit a brát to tak. Měli bychom být na takové situace připraveni a musíme udělat všechno pro to, aby se nám dařilo i mimo Kladno.

Co čekáš od nacházející sezony?

Předně bych byl rád, kdyby na stadiony mohli diváci. Slyšel jsem, že tu na hokejích dělají výbornou atmosféru a týmům svým fanděním hodně pomáhají. Je to mnohem lepší, než hrát před uzavřenou arénou.

A je tady také období letní olympiády. Jak ji vnímáš ty jako Kanaďan?

Přiznám se, že nás v Kanadě zajímá hlavně zimní olympiáda, kde máme mnohem větší šance na úspěch, protože v Kanadě bývá dlouhá zima a díky těm podmínkám nám dává zimní olympiáda větší smysl. I tu letní budu sledovat, ale spíše jen tak okrajově, tam není moc Kanaďanů, kteří by mohli pomýšlet na zásadní úspěch.

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU