13. kolo,  neděle 20.10.2024
16:00

Ve venkovní dohrávce Rytíři poměří síly s plzeňskou Škodou

dnes od Martin Kolačkovský / Foto: Roman Mareš
Netradičně ve středu 9. října odcestují kladenští hokejisté na západ Čech, kde odehrají dohrávku 8. kola Tipsport extraligy. V cestě za dalšími body stojí Plzeň, která stejně jako Kladno vybojovala v posledním odehraném utkání jeden bod.

Dva góly kapitána čtvrtou domácí výhru nezajistily

V úvodních minutách střetnutí byla aktivnější hostující družina, do vedení se však z úvodní přesilové hry dostalo Kladno! V ní tečoval střelu Tralmakse Smoleňák, který tak opět vytasil svou největší zbraň. Západočeši se ve druhé periodě snažili o vyrovnání, což se jim nakonec podařilo po přesné střele Moravce. Ve třetí třetině obě mužstva využila svou početní výhodu, nejprve šly do vedení Karlovy Vary po brance norského útočníka Salstena a bylo to v letošní sezóně vůbec poprvé, kdy Kladeňáci v domácím extraligovém klání prohrávali. Na konci tohoto dějství hosté špatně střídali a následná přesilovka byla využita, když se podruhé prosadil kladenský kapitán. Utkání dospělo do prodloužení, ve kterém uspěli hráči Energie. Rytíři prohráli 2:3 po prodloužení.

Soupeř zatím s nejhorší ofenzivou v soutěži

Od letošní letní přípravy vede Plzeň nový realizační tým. Hlavním trenérem se stal Josef Jandač, jeho asistenty jsou Jiří Veber a Václav Pletka.

Držet útočníky soupeře na uzdě má letos za cíl nově složená brankářská dvojice Dávid Hrenák a Nick Malík. První jmenovaný zatím nastoupil do čtyřech zápasů a v nich zapsal úspěšnost 89,16 %. Jeho český kolega, který odchytal o jeden duel více, inkasuje průměrně 2,48 branky na utkání.

Nejproduktivnějším plzeňským hokejistou je Christophe Lalancette s bilancí jedné branky a čtyř asistencí. Pozici nejlepšího střelce prozatím drží Tim Söderlund, který vsítil dva góly. Celkem jedenáct hráčů Plzně zapsalo v tomto ročníku jeden přesný zásah, žádný kromě Söderlunda ovšem neskóroval opakovaně.

Za osm odehraných klání vsítila Škoda pouze třináct branek, což jí řadí společně s Českými Budějovicemi na společnou poslední příčku v této statistice.

V kádru soupeře působí také několik exkladeňáků. Obránce Jan Piskáček má na svém kontě jeden přesný zásah. Z útočníků je na tom lépe Jakub Klepiš s bilancí 0+2, další bývalý Kladeňák Tomáš Urban zapsal zatím jednu asistenci.

Škoda se pohybuje ve spodních částech tabulky

Západočeši vyjeli na led naposledy v neděli 6. října, kdy zavítali do dalekého Třince. Na půdě obhájce titulu sice prohrávali o dvě branky, během třetí třetiny se jim ale podařilo stav otočit. Utkání nakonec dospělo do samostatných nájezdů, ve kterých uspěli domácí. Plzeňští v předcházejících čtyřech duelech dvakrát vyhráli a stejný počet utkání prohráli. V posledních pěti zápasech vybojovali šest bodů, což ve vyrovnané tabulce stačí na dvanáctou příčku.

Poslední výhra Kladna v Plzni je víc než rok stará

Oba celky se naposledy utkaly v rámci letní přípravy 27. srpna. V tomto utkání Kladeňáci vedli 2:0, Škoda ale dění otočila ve svůj prospěch ve třetí třetině a zvítězila 4:2. V minulém extraligovém ročníku Kladno ovládlo hned první vzájemné měření sil, 1. října loňského roku i díky hattricku Jaromíra Pytlíka získalo dva body za výhru 5:4 v prodloužení. Zbylá tři střetnutí dovedla do vítězného konce západočeská družina, v posledním extraligovém klání hraném na ledě ČEZ stadionu navíc přišlo kladenské mužstvo o vítězství až v posledních minutách.

Vzájemné zápasy v sezóně 2023/24

7. kolo (1.10.2023): Plzeň vs. Kladno – 4:5 pp

20. kolo (19.11.2023): Kladno vs. Plzeň – 2:4

33. kolo (5.1.2024): Plzeň vs. Kladno – 7:2

46. kolo (18.2.2024): Kladno vs. Plzeň – 3:4 pp

První říjnové venkovní utkání sehrají kladenští hokejisté na ledě LOGSPEED CZ Arény ve středu 9. října. Začátek je naplánován na čas 17:30. Přímý přenos vysílá stanice O2 TV Sport.