Zrušeno

Cítím se dobře, problémy nemám, pochvaluje si Plekanec. Rytířům v baráži věří

17. 3. 2024 od Redakce / Foto: Roman Mareš
Poprvé od listopadové rozlučky s profesionální kariérou se Tomáš Plekanec v sobotu představil před fanoušky na kladenském ledě. Oblékl dres české veteránské reprezentace a gólem se podílel na výhře 8:4 nad Německem. Po utkání se rozpovídal jak o své premiéře v týmu, tak o svém trenérském působení u národního týmu i o Rytířích a jejich talentovaném obránci Jiřím Ticháčkovi.

S veteránskou reprezentací ses opět představil na kladenském ledě. Jaké to bylo?

Fajn. Na ledě jsem byl jednou od té doby, co jsem skončil, takže jsem to na sebe oblékl po dlouhé době. Vždycky je fajn vidět kluky, které nevídáš tak často a se kterými jsme spolu hrávali, a taky legendy, které tenhle nároďák vedou. Je to fajn.

Jeden gól z osmi jsi vstřelil. Co jsi říkal na tempo zápasu?

Nechci tomu říkat sranda zápas, občas to tam i jiskřilo. Je to ale spíš na pohodu a o tom, že si zahrajeme dobrý zápas a zabruslíme si.

Ve veteránské reprezentaci jsi jedním z nejmladších, takže ses před zápasem účastnil stříhání o to, kdo bude sbírat puky. Kdo prohrál?

Nachomýtl jsem se tam, tak jsem si střihnul, protože už jsem dlouho nestříhal. Doma pořád vyhrávám, takže jsem si to aspoň zkusil s někým jiným. Bylo to pro srandu, schytal to Bedýnka (Jaroslav Bednář).

Přišla skoro tisícovka diváků, kteří tě po zápase vyvolávali. Užil sis to?

Jo, vždycky je hezké, když lidi nezapomenou. Doufám, že to lidem vydrží i na baráž, protože to kluci budou strašně moc potřebovat.

„Pozice asistenta trenéra? Úplně jiný svět.“

Kariéru jsi končil kvůli zdravotním problémům. Jak ses cítil na ledě z tohohle pohledu?

Cítím se dobře, jsem hrozně rád, že to ustoupilo a problémy nemám. Jsem rád, že to splnilo účel, jaký mělo. Dopadlo to naštěstí dobře.

Už sis odvykl na každodenní chození do kabiny?

Jo, svým způsobem jo. Tím, že jsem s kluky u nároďáku, tak jsem pořád do toho nějakým způsobem ponořený. Ať už koukám na zápasy v televizi, nebo se jezdím někam dívat. Zatím to jde, nemůžu říct, že bych se nudil.

Překvapilo tě něco na pozici asistenta u reprezentace?

Nepřekvapilo. Věděl jsem, že to je úplně jiný svět než být hráč. Hráči si to málokdy dokážou představit, že je to úplně jiný pohled na hokej, je to úplně jiný svět za střídačkou než na ledě. Jako hráč je člověk v zápase, ví přesně situace, jak jsou. Na druhé straně jsou situace vidět úplně jinak. Je to jiné, ale nepřekvapilo mě to. Člověk to akorát teď poznává ještě blíž.

Kladno čeká třetí baráž v řadě. Mrzí tě, že už nemůžeš pomoct?

Já jsem s tím byl smířený, zdraví má člověk jen jedno. Když jsem končil, tak jsem viděl, že kluci hráli velice dobře. Věřil jsem, že se jim to letos povede, byli na vlně a dělali body, takže mě překvapilo, že se bohužel dostali do takové situace. Je to hrozná škoda, protože to nebylo rozehrané úplně špatně. Stalo se ale.

„Jirka Ticháček byl vidět v každém zápase. Doufejme, že mu to vydrží.“

Zůstane Kladno extraligové?

Věřím, že určitě. Rozhodne se ale na ledě. Věřím, že kluci kvalitu mají.

Nepřemýšlel jsi, že bys Kladnu pomohl v příští sezoně v nějaké roli?

Já teď vůbec neplánuju dopředu, spíš se soustředím na to, co je teď. Teď nás čeká mistrovství, takže řešíme kempy a mistrovství. O dalším roce vůbec nepřemýšlím.

Skvělou sezonu v Kladně zažil Jiří Ticháček. Čekal jsi, že bude mít takovou sezonu?

Měl obrovské předpoklady, byl talent a skok udělal obrovský. Asi ani on, ani nikdo okolo nečekal, že udělá takový skok. Byl vidět v každém zápase, je to pro něj super a doufejme, že mu to vydrží.

Jako odměnu dostal od Jaromíra Jágra a Kauflandu zájezd na NHL do Pittsburghu. Co říkáš takové motivaci?

Pro něj je to super, uvidí hráče, uvidí zázemí, uvidí NHL. Zase mu to otevře obzory do jiného světa, než kde se teď pohybuje. Snad ho to posune, hlavní je, aby se mu dál dařilo a aby mu drželo zdraví.

Má podle tebe Jirka Ticháček na NHL, i když je spíš menší obránce?

Těžko říct. Tím, jak je rychlý a obratný, tak by to asi zvládl. Ukáže se ale až na ledě. Podle toho, jak bude silný a odolný – nejen fyzicky, ale i psychicky. Přijde i období, kdy se mu tolik dařit nebude, a tím se bude muset prokousat. Tam se ukáže, jak moc je silný.