Mládež

Ticháčka a Šapovaliva čeká mistrovství světa do 18 let: Je to velká čest, shodují se!

21. 4. 2021 od Lukáš Jůdl / Foto: Juniorský hokej
Kladno má v reprezentaci své další zástupce. Obránce Jiří Ticháček a útočník Matyáš Šapovaliv vyhlíží mistrovství světa do 18 let, které se koná od 26. dubna v amerických městech Frisco a Plano. Oba Rytíři ale na dálku sledují i boj A-týmu ve finále Chance ligy proti Jihlavě.

Kvůli pandemii koronaviru bylo loňské mistrovství světa do 18 let zrušeno, a to letošní se termínově posunulo. Týmy však už jsou v dějišti turnaje, a to včetně toho českého. „To, že jsem byl nominován na mistrovství světa, je to nejvíc, kam jsem se doposud mohl dostat. Je to pro mě obrovská čest a moc se na to těším,“ vzkazuje na dálku Jiří Ticháček, obránce, který letos debutoval mezi muži a za Rytíře odehrál v Chance lize 17 zápasů (0+2).

Málokdo si možná uvědomuje, jak dlouhou a náročnou cestu museli mladí Rytíři absolvovat. „Kvůli koronaviru to bylo opravdu náročné. Měli jsme dlouhé soustředění v Litoměřicích a pak ve Vyškově. Je to pro mě velká čest, že to nakonec vyšlo a já si zahraji na šampionátu. Mistrovství světa do 18 let je doposud ten největší turnaj, kterého se zúčastním,“ těší Matyáše Šapovaliva, útočníka, jenž za A-tým Kladna nastoupil poprvé letos ve svých 16 letech stejně tak, jako v minulosti třeba Tomáš Plekanec. Tento hráč ročníku 2004 stihl odehrát za Rytíře ve druhé nejvyšší soutěži 12 utkání (0+3).

Talentovaným hráčům z Kladna určitě pomohlo, že v letošním ročníku, kdy byly kvůli pandemii pozastaveny všechny mládežnické soutěže, hráli s muži. I tak bojovali s velkou konkurencí. „Ta konkurence byla opravdu velká a dostat se do konečné nominace byl dlouhý proces. O to větší mi dělá radost, že se to povedlo,“ pokračuje Ticháček. „Na tom se s Jirkou shodnu. Dlouhou dobu jsme byli zavření v bublině v Litoměřicích a poslední týdny před odletem jsme trénovali v tom Vyškově na užším kluzišti. Poslední týden byl už spíše organizační,“ popisuje Šapovaliv.

A s jakým cílem kladenské duo do Ameriky odcestovalo? „Pro nás bude důležitý každý zápas. Máme cíl, za kterým půjdeme a uděláme všechno pro to, abychom byli úspěšní,“ věří Ticháček. „Cíl je jasný, chceme hrát svou hru. Když to budeme dodržovat, můžeme myslet na úspěch,“ dodává Šapovaliv.

Napodobí kladenské duo poslední medailisty Vladaře a Mikliše?

Pokud by dosáhla Česká republika na medailové umístění, dočkala by se cenného kovu poprvé od roku 2014, kdy si český výběr odvezl stříbrné medaile. Tehdy byl jedním z medailistů i bývalý kladenský brankář Dan Vladař a současný obránce Rytířů Ondřej Mikliš. Naposledy hrál na šampionátu do 18 let z Kladna obránce Ondřej Volráb v roce 2019.