čtvrtek 5.8.2021
Kladno
Jihlava
17:30
 úterý 10.8.2021
Jihlava
Kladno
18:00
 čtvrtek 12.8.2021
Litvínov
Kladno
17:30
 úterý 17.8.2021
Kladno
Karlovy Vary
17:30
 čtvrtek 19.8.2021
Budějovice
Kladno
17:30
Obrázek
Mládež

Šapovaliv s Ticháčkem zpět z MS do 18 let: Žádné fiasko a skvělá zkušenost, ohlíží se!

11. 5. 2021 od Lukáš Jůdl / Foto: IIHF a archiv hráčů
Kladenští reprezentanti do 18 let Matyáš Šapovaliv a Jiří Ticháček se vrátili ze světového šampionátu, ve kterém skončili ve čtvrtfinále po prohře s pozdějšími mistry světa z Kanady. Přitom byli blízko tomu, aby v základní skupině porazili Finsko či Ameriku a turnaj by pak mohl vypadat úplně jinak. "Od Kanady se máme stále co učit," přiznávají oba Rytíři.

Česko hrálo ve své skupině vyrovnané zápasy. Na úvod šampionátu porazilo 3:1 Německo, pak podlehlo těsně 5:6 Finsku, s Amerikou uhrálo bod a až na debakl 1:11 s Ruskem šlo do čtvrtfinále s hlavou vzhůru. "Začátek turnaje se nám týmově vyvedl. Pak ale následovala smolná prohra s Finskem a Amerikou. Kdybychom v těch zápasech získali nějaký bod navíc, mohlo to celé skončit třeba úplně jinak. Poslední dva zápasy turnaje nám ale zkazily celý týmový obraz z mistrovství," říká obránce Jiří Ticháček, jehož parta skončila ve čtvrtfinále po druhém debaklu 3:10 s Kanadou, která se stala pozdějším celkovým vítězem.

Domů a do další kariéry si však odvezl hlavně to pozitivní. "Byla to skvělá zkušenost. Osobně jsem si dokázal, že se těm nejlepším hráčům světa dokážu vyrovnat. Byl to výborně strávený čas a já na to do konce života nezapomenu," uvědomuje si. "Vím, že to mohlo být i lepší, ale určitě bych to neviděl jako fiasko. Já se snažil hrát každé střídání na sto procent a jak už jsem říkal, dokázal jsem si, že umím ubránit ty nejlepší hráče ve své kategorii. Za to jsem rád," vypráví osmnáctiletý bek, který i ve druhé nejvyšší české lize potvrdil, že před sebou má slibnou budoucnost.

Zatím jediný obránce na soupisce A-týmu Rytířů pro ročník 2021/22 však přeci jen lituje jedné věci. "Prohráli jsme si to sami. Byly tam zbytečné fauly a asi jsme to nezvládli v našich hlavách," odváží si z amerických měst Frisco a Plano cenné zkušenosti Jiří Ticháček.

V českém výběru do 18 let nebyl z Kladna sám. Jeho spoluhráčem byl ještě o rok mladší útočník Matyáš Šapovaliv. "I já to beru jako cennou zkušenost a jsem rád, že jsem si tam mohl zahrát nějaké ty zápasy," těší forvarda, který ve svých šestnácti letech debutoval v kladenském áčku a je dost pravděpodobné, že na mistrovství světa do 18 let zavítá i za rok, kdy by měl být jedním z hlavních tahounů národního týmu.

Dobře rozjetý turnaj byl podle něj odrazem toho, že si tým seděl na ledě i mimo něj. "Byla tam opravdu dobrá parta. Samozřejmě, že s někým si sednete více a s někým méně, ale celkově jsme si to tam společně užili," vzpomíná hráč, který dostal šanci ve třech utkáních šampionátu. "Jsem rád, že se s ohledem na pandemii koronaviru mistrovství vůbec uskutečnilo," váží si svých příležitostí ještě více.

Mistři světa z Kanady dali Čechům pořádnou lekci, ale i důležité zkušenosti. "Ten turnaj jsme si prohráli zápasy s Finskem a Amerikou. Kdybychom je porazili, mohli bychom jít ve čtvrtfinále na hratelnějšího soupeře a třeba bychom se dostali dál. Kanaďané byli úplně jinde a vím, že máme hodně na čem pracovat," dodává Šapovaliv.

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU