čtvrtek 5.8.2021
Kladno
Jihlava
17:30
 úterý 10.8.2021
Jihlava
Kladno
18:00
 čtvrtek 12.8.2021
Litvínov
Kladno
17:30
 úterý 17.8.2021
Kladno
Karlovy Vary
17:30
 čtvrtek 19.8.2021
Budějovice
Kladno
17:30
SPUSTIT VIDEO
Obrázek
A tým

Produktivní být umím, jen mě v extralize zaškatulkovali, říká nová posila Matěj Beran!

19. 5. 2021 od Lukáš Jůdl
Žádná dovolená, ale tvrdá dřina. Nová posila Rytířů Matěj Beran má o svém programu na léto jasno. "Vím, že tohle může být poslední velká šance, jak se prosadit v extralize. Od juniorů jsem býval produktivní, jen si mě pak v extralize zaškatulkovali jako hráče do třetí nebo čtvrté formace, ale já věřím, že na produktivitu budu umět navázat," říká téměř dvoumetrový útočník, který v dresu Litoměřic vyhrál v sezoně 2020/21 kanadské bodování Chance ligy.

Vím, že jsi sám projevil proaktivně zájem hrát extraligu za Kladno. Můžeš popsat, co předcházelo příchodu k Rytířům?

Kladno jsem v play off pečlivě sledoval a hned, jak postoupilo do extraligy, zkontaktoval jsem pana Čermáka (sportovní manažer klubu) a ptal se ho na možnosti hraní za Rytíře. Zájem projevil a pak jsme se už domluvili celkem hodně rychle. 

Jak jsi Kladno vnímal jako soupeř v Chance lize, potažmo jako soupeř v extralize?

Pro mě to byl v Chance lize jednoznačně nejlepší tým a já věřil, že do extraligy postoupí a já si ji tu zahraji. Věřím tomu, že naváži na povedenou loňskou sezonu, kdy jsem v Chance lize vyhrál bodování. Myslím, že v předbrankovém prostoru mám Kladnu co nabídnout. Jinak kladenský klub znám jako soupeře i z extraligy a mládežnických kategorií. Byla tady vždy skvělá atmosféra. Do paměti se mi uložil goal horn a ta následná radost, kdy lidé začínají mávat šálou. Proti Kladnu se mi vždy hrálo dobře, protože to byl atraktivní soupeř, na kterém se chcete ukázat. Je vždy lepší hrát s více hokejovým soupeřem než s těmi týmy, se kterými ta úroveň nebývá taková.

V uplynulé sezoně jsi vyhrál bodování Chance ligy a dosáhl svého bodového maxima mezi muži. Co stálo za tak povedenou sezonou?

Před tou sezonou jsem měl doposud nejlepší letní přípravu, takže to nebyla náhoda. Připravoval jsem se individuálně v Českých Budějovicích a nic lepšího jsem nezažil. Ke všemu jsem měl v Litoměřicích skvělé spoluhráče, takže si to sedlo skvěle všechno dohromady. Dostával jsem hodně prostoru na přesilovkách i v oslabeních, měl jsem velkou důvěru trenérů, a to mi také pomohlo. 

Vychvaluješ si tréninky v Budějovicích. O co přesně jde?

Ano, jde o individuální tréninky pod reprezentačním trenérem Dominikem Kodrasem, který je i teď s nároďákem v Rize. On to založil a má tam pod sebou ještě tři trenéry. To nejefektivnější na tom je, že netrénujeme po skupinkách, ale samostatně. Jeden trenér s jedním hráčem. Tréninky máme vytvořeny na míru podle toho, co potřebujeme zlepšit. Navíc nám vytváří i jídelníčky, takže ta péče je komplexní a o nejmenších detailech. Už jsem tam třetím rokem a cítím na sobě, že jsem se strašně zlepšil. Doporučil mi to můj velmi dobrý kamarád Roman Will, který je teď také v reprezentačním výběru. Tato spolupráce funguje po celý rok.

V play off s Jihlavou jsi utrpěl hodně nepříjemné zranění po střele pukem, na jedno oko jsi pak nemohl ani vidět. Co se stalo a jak ses dlouho léčil? 

To byl druhý zápas série, kdy mi tím i skončila sezona. Já stál před bránou a Patrik Miškář střílel golfákem. Trefilo mě to pod oko, pak z toho byl tedy alespoň gól. Oteklo to, ale za dva nebo tři dny to zmizelo. Jenže jsem měl z toho vnitřní krvácení do oka, kvůli čemuž jsem měl šest týdnů povinné volno, aby se oko dalo do pořádku. Naštěstí jsem to doléčil a žádné následky z toho nemám. 

Bylo to nejhorší zranění tvé kariéry?

To ne, nejhorší bylo zranění v Pardubicích, kdy jsem musel na operaci s předloktím, které mi museli spravit dvanácti šrouby. To bylo opravdu blbé zranění. Nepříjemné také bylo v Kanadě zranění zápěstí, které mi také operovali a dávali mi tam destičku. 

Zmiňuješ Kanadu, kde jsi byl v tamní prestižní juniorce hodně produktivní, ale podle statistik lze usoudit, že přechod do mužů tak jednoduchý nebyl. Čím to?

To je pravda, ale těch faktorů tam zahrálo více. Nebyl jsem připravený hlavou a hlavně fyzicky. Za další jsem nedostal takovou šanci a prostor, jaký bych na začátku čekal. Narazil jsem na trenéra, který mě v těch počátcích skoro ukončil kariéru. Bylo to v Plzni a já tam kvůli němu ztratil strašně času. Pak jsem tam kvůli němu v podstatě i skončil. Následný odchod do Pardubic jsem bral jako vysvobození, kdy jsem se do toho začal dostávat, ale přišla ta zlomenina ruky, takže další komplikace. 

Jakou jsi v extralize, kde jsi hrál za Spartu, Plzeň a Pardubice, plnil roli?

Myslím, že určitě jinou, než s čím jdu na Kladno. V těch předchozích týmech jsem měl velice malý ice time, a to se pak body sbírají těžko. Pak jsem se dostal v extralize do škatulky, kdy mě všichni brali jako hráče do třetí nebo čtvrté formace. Chtěli, abych nahodil do pásma a puk tam důrazem získal. Přitom to nikdy nebyl můj styl hokeje. Já to ale musel dělat, abych vůbec někde hrál. V Pardubicích mně však hodně pomohl pan Holaň, který už mi nechal trochu víc volnosti a já mohl ukázat tu svou hokejovost. Sparta pak byla opravdu špičkovým mužstvem, přišel tam trenér Krupp, byla to skvělá zkušenost, ale hrál se tam styl, který podle mého názoru Spartě moc neseděl. Po konci tam jsem se domluvil v Litoměřicích, a ještě jsem dostal znovu šanci v Pardubicích, jenže během krátké doby se tam vystřídali tři trenéři, a to není jednoduché nikdy pro nikoho. Vrátil jsem se tedy do Litoměřic a ukázal, že umím bodovat. Upřímně si myslím, že mě do loňské sezony třeba ani Jaromír Jágr neznal, ale v tom povedeném ročníku viděl, že mohu tu produktivitu nabídnout. Doufám, že si to přenesu i do té extraligy, ale vím, že to nebude jednoduché. Uvědomuji si, že asi nebudu mít bod a půl na zápas, ale také vím, že jsem schopný hodně bodů udělat. 

Teď si zahraješ extraligu na Kladně. Co víš o klubu?

Vím, že vychoval spoustu hráčů do NHL. Na první dobrou mě napadá samozřejmě Jaromír Jágr, Tomáš Plekanec, Jiří Tlustý, rodina Kaberleových či Marek Židlický. Ten klub má historii i tradici.

A co víš o Kladně, o městě?

Město zatím moc neznám, v podstatě vůbec. Smlouvu jsem podepisoval v Plzni a teď jsem tu prvně, ale třeba náměstí, kde se fotím, je hezké. Když se řekne Kladno, vybavím si asi jen zimní stadion, na kterém byla vždy pořádná zima. A také úzké kluziště, které mi strašně sedí. Mluvil jsem také o kladenských fanoušcích, kteří vždy vytvořili báječnou atmosféru. 

Koho jsi v klubu před svým příchodem znal?

Z Plzně znám Tomáše Pituleho. Já s ním asi nikdy nehrál přímo v týmu, ale přes léto jsme společně v Plzni trénovali a známe se. Z Pardubic pak znám Ondru Machalu a hodně dobře se znám s Rosťou Maroszem, ale ten už u Rytířů pokračovat nebude. 

Vím, že z Plzně, kde bydlíš, budeš jezdit právě s Tomášem Pitulem. Těší vás to?

Je to určitě výhoda. Cesta z Plzně na Kladno trvá slabou hodinku po dálnici, ale vždy je příjemnější jezdit s někým. Navíc se můžeme střídat v řízení a ušetříme tím oba nějakou korunu. Také budeme po zápasech spát společně na Kladně, takže takový parťák se hodí. Předběžně jsme to celé už spolu řešili.

Zmiňoval jsem tvé bývalé kluby v extralize. Jak se ti proti nim bude hrát a zejména tedy proti Plzni, kde ses narodil?

Asi jen proti té Plzni to bude stále trochu zvláštní, protože na ty zápasy mi tam přijde více členů rodiny a spousta kamarádů. Já už to ale moc neberu tak, že hraju proti svému rodnému klubu, ale spíše proti svým kamarádům. Hraje tam třeba Honza Schleiss, kterému jdu za dva týdny jako svědek na svatbu. Na to se těším, jinak jezdím nerad spíše na Moravu - Zlín, Olomouc a tak. 

Co čekáš od příchodu na Kladno, bereš to jako velkou šanci prosadit se v extralize?

Jdu sem určitě s tím, aby se podařilo splnit cíl, a to udržet extraligu a já bych byl rád jedním z těch, kteří se o to postarají. Na druhou stranu si myslím, že bychom se neměli zbytečně koukat v tabulce dolů, ale měli bychom se snažit, abychom se dostali do play off. Myslím, že účast ve vyřazovacích bojích není vůbec nereálná, podle mě tu jsou a budou hráči, kteří to mohou obstarat. 

Nemohu se nezeptat na to, jak se těšíš na to, že se v kabině potkáš s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem? 

Osobně ani jednoho neznám, ale ze zápasů proti Kladnu si je samozřejmě pamatuji. Úplně jsem se na to, že se s nimi potkám v kabině, neohlížel, ale bude to super zkušenost. Vím, že mi mohou pomoci se v kariéře zase posunout a je to jedině plus. Jarda nás v zápasech s Litoměřicemi párkrát pořádně vymotal a Pleky, tak u něj je znát ta hokejová chytrost a zkušenosti. On přesně ví, co má dělat, a kdy kde být. 

Jaký tě před nadcházející sezonou čeká program? 

V těchto dnech řeším zejména dostavbu domu, který už měl být hotový, ale nějak se to protáhlo. Já ale doufám, že budeme každým dnem nebo týdnem bydlet. Staví nám to firma, protože já jsem na to levej, ale snad už to dotáhnou. Mou hlavní náplní předsezonního období je však trénink. V těch Budějovicích, kde se připravuji, je to o dvanácti týdnech dřiny a já mám za sebou teprve tři. Dovolenou tedy úplně neplánuji, maximálně tak pár dní v Čechách, kdy odpočineme na nějakém wellness, možná se půjdeme projít po horách, ale já se chci hlavně kvalitně připravit na extraligu. Taková šance už nemusí přijít a já pro to chci udělat úplně všechno.

A na závěr se nám představ z té mimo hokejové stránky. Jaký je Matěj Beran mimo ledovou plochu, a co ho nejvíce baví dělat ve volném čase?

Máme psa, tak s ním moc rád trávím čas. Také si rád zajdu do přírody, posedím s kamarády, zahrajeme si něco na playstationu. Mimo hokej se snažím učit se nové věci, abych se rozvíjel i v jiných aspektech a snažím se získávat velký všeobecný přehled.

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU