středa 17.4.2024
 neděle 21.4.2024
BAR4,  pondělí 22.4.2024
A tým

Bojovník Pitule dohrával sezonu se zraněním, po operaci bude dohánět tréninkové manko

15. 6. 2021 od Text: Filip Ardon / Foto: Roman Mareš a archiv Tomáše Pituleho
Tým, který chce postoupit do nejvyšší soutěže, potřebuje ve svých řadách produktivní hráče a také velké bojovníky. A Rytíři měli v uplynulém ročníku oboje! V posledním zápase čtvrtfinálové série proti Slavii blokoval útočník Tomáš Pitule střelu od modré čáry a zbytek play off dohrával se zraněním. Po sezoně se ukázalo, že úlomek kosti zůstal v noze, a tak musel jednatřicetiletý útočník na operaci.

Vypadalo to jako běžná situace, kterých je v každém zápase několik. Slavia hrála v poslední třetině pátého čtvrtfinále přesilovou hru a za stavu 3:3 cítila velikou šanci na odskočení. Na ledovou plochu proto nastoupili kladenští experti na oslabení, mezi nimiž nemohl chybět centr Tomáš Pitule. Ten obětavě zaklekl do dělovky bývalého Rytíře Jiřího Říhy a kotouč zastavil kotníkem. Po tvrdé ráně hned vstal, bránil dál a dokonce o chvíli později zaklekl do další prudké pumelice. Říha, se kterým sdílí přezdívku Pytlák, ale tentokrát zamířil přesně a poslal Slavii do vedení.

„Zápas jsem v klidu dohrál, v adrenalinu mě to skoro nebolelo. Pak jsme měli několik dní volno, protože jsme postoupili do dalšího kola. Po zápase to doktor viděl, zaledoval mi to a já si myslel, že to za dva dny bude v klidu a nic to nebude. Nechtěl jsem z toho dělat vědu, zdravotní komplikace měla určitě spousta kluků,“ popisuje svoje zranění Pitule.

Bolest v kotníku ale neodezněla a naopak se stupňovala. „Když jsme přijeli do Poruby, tak to bolelo jako prase, takže rozbruslení jsem vždycky jen nějak odkulhal. Zaplaťpánbůh, že série byla jen na čtyři zápasy,“ vypráví Pitule.

Ani delší přestávka mezi semifinálovou sérií a finále proti Jihlavě však zlepšení nepřinesla. Proti Dukle musel útočník s desítkou na zádech nastupovat pod injekcemi a ke konci série už ani nechodil na tréninky a nastupoval pouze do zápasů. „S Porubou jsem injekce nechtěl, protože jsem si myslel, že je to jen naražené. S Jihlavou se to někdy opíchlo tak, že to nebolelo a přišlo to k sobě až ve druhé třetí třetině. Někdy se to opíchlo tak, že mi to ani nepomohlo. Do té doby jsem nebyl na rentgenu, takže jsme nevěděli, kde to přesně je a co to přesně je,“ vysvětluje Pitule.

Po úspěšně zvládnuté sezoně tedy pro zkušeného útočníka začaly rehabilitace. Uběhly tři týdny a začala suchá příprava. „Bolelo to tak, že jsem si říkal, že nebudu moct trénovat. Nastoupil jsem teda k týmu a řekl jsem trenérům, že mě to pořád bolí a nemůžu běhat. V úterý byl trénink na ledě. Bylo to úplně stejné jako v play off, trénink jsem jen odkulhal.“

Další Pituleho kroky tedy vedly do Motola za klubovými lékaři. „Doktor mi řekl, že tam mám celou dobu úlomek kosti, který mi tam vyčuhuje a tlačí mi na vazy a kost. Hlavně v brusli. Jediný způsob byl odoperovat to. Ještě se musel podívat, jestli jsou vazy v pohodě, ale ty jsou naštěstí v klidu,“ říká Pitule.

Kladenský centr proto nastoupil do nemocnice a na začátku minulého týdne podstoupil operaci, při které mu lékaři vyndali z nohy úlomek kosti. S berlemi tak logicky úplně vypadl z přípravy týmu. „Kluci potom budou mít volno a já to budu muset dohánět. Budu muset makat sám, Miki mi bude posílat plány. Kdybych dojel na Kladno, tak tam budu mít k dispozici led. Na suchu v posilovně to snad problém nebude. Jsem svědomitý, takže si plány splním,“ říká Pitule, kterému zranění naruší i osobní plány: „Plánovali jsme s rodinou, že bychom někam vyrazili, ale tímhle to padá určitě. Budu muset dohánět manko. Zase lepší teď, než kdybych přišel v červenci nebo v srpnu na to, že to pořád nejde.“

„Tento týden bych na to snad mohl pomalu začít našlapovat a pomalu chodit bez berlí. Doufám, že za 14 dní bych mohl pozvolna na rotoped a za tři týdny do posilovny a třeba to i zkusit na ledě,“ popisuje další postup Pitule, který už se nemůže dočkat připojení k týmu a nadcházející extraligové sezony.