Tomáši, gratulujeme k návratu kladenského hokeje mezi elitu. Jak se cítíš teď po zápase?

Je to krásný pocit. Jsem rád, že to vyšlo a lidi jsou šťastní. Nechci říkat, že jsem to nečekal, ale samozřejmě to byla veliká motivace a veliké přání. Jsem strašně rád, že se nám to povedlo a vyšlo nám všechno, na co jsme sáhli. Všechny lajny šlapaly. Neskutečné, jak nám to sedlo, brankář byl výborný, těžko k tomu více dodat.

Jak náročné to pro tebe konkrétně bylo? V každém zápase jsi měl vysoký icetime…

Fyzicky dobré, jsem zvyklý na 80 zápasů. Ale baráž je strašně náročná psychicky. Přišlo mi, že pořád vyhráváme, pořád hrajeme dobře, ale nemáme stále jistotu a až do dneška jsme hráli o postup. Každý zápas jsme museli bodovat a neztrácet a v tomhle to bylo strašně náročné psychicky. Fyzicky samozřejmě také, ale když se vyhrává, tak je to poté lepší.

Tvoje lajna s Ladislavem Zikmundem a Jaromírem Jágrem skvěle šlapala – Zikmund vybojoval spoustu puků a Jágr je nejlepším střelcem baráže…

Je pravda, že Láďa tam dělal pro nás neskutečnou práci, vybojoval spoustu puků, udělal práci, kterou měl. Dobře ale hráli i před tím kluci, kteří s námi nastupovali – hráli jsme s Réďou, s Tondou Melkou a všechny lajny nám sedly. Trenéři to ale v pravý čas rozdělili a oživili to. Všechno dokonale klaplo a došli jsme až sem.

Jaké jsou tvoje plány na další sezonu? Zůstaneš na Kladně nebo jsi o tom ještě nepřemýšlel?

Já nemám vůbec žádné plány, jsem strašně rád, že se to povedlo tady. Pro mě to byl strašně těžký rok, jak sportovně, tak v osobním životě, a potřebuju si odpočinout. Strašně se těším na kluky. Až budu mít přes léto chvíli čas, uvidím, co bude.

Ty jsi známý tím, že emoce úplně nedáváš najevo. Popiš nám, co se v tobě teď odehrává?

Já si to chci jen užít. Emoce moc nedávám najevo, ale samozřejmě jsem strašně šťastný, že se to povedlo. Všechno to klaplo. Jsme strašně šťastní, jsem rád za kluky, kteří tady bojovali spoustu let, že se to teď konečně povedlo.

"Když jsem se vrátil z Montrealu, byla to moje první myšlenka."

Když jsi se vracel z extraligy, prohlásil jsi, že chceš vrátit Kladno do extraligy, což se splnilo. Je to pro tebe velké zadostiučinění?

Nevím, jestli zadostiučinění, ten cíl takový prostě byl. Když jsem se vrátil z Montrealu, byla to moje první myšlenka. Jsem strašně rád, že tady dneska stojíme a povedlo se to. Jsem rád, že jsem mohl být součástí tohohle týmu a všechno klapalo. Samá pozitiva.

Během play off i baráže celé Kladno žilo hokejem, jak jsi to vnímal a jak se těšíš na neděli, kdy to ještě oslavíme před domácími fanoušky?

Když jsem se vracel, hrozně jsem se těšil na české fanoušky. Když na Kladně přijde plný zimák, tak je atmosféra neskutečná. Snažil jsem se každý zápas si užít, jak nejvíce jsem mohl. Nevím, která sezona bude moje poslední, takže to, že to vyšlo, lidi jsou šťastní a společně si to užijeme, je krásný pocit.

Co chystáte teď po zápase? Budete slavit?

Ještě máme dva zápasy do konce, takže já jdu spát domů a uvidíme v neděli a v úterý. Na to tu máme jiné experty na tyhle věci. (úsměv)

Jak sis užil týmovou oslavu v kabině a na ledě?

Já se snažím si to užít a dívat se na to zpovzdálí a s nadhledem. Mám radost za kluky. Mají za sebou těžkou sezonu, spousta z nich bojuje v první lize strašně dlouho a teď se jim to povedlo. Jsem za ně rád, že mají možnost příští rok hrát tu nejlepší soutěž v České republice. Spousta z nich je šikovných a mladých a teď mají šanci se hokejově zvednout a ukázat.

Jak ty se těšíš na extraligu?

Já jsem rád za to, že jsem si mohl zahrát chvíli v Brně, takže asi vím, co mě čeká. Uvidíme, jak to bude vypadat. Hrát nejvyšší soutěž je vždy lepší než první ligu.

Co říct k tomu, co se na ledě Českých Budějovic stalo? Asi nikdo nečekal, že dá Jaromír Jágr čtyři góly a sám rozhodne zápas.

Jarda je střelec, napálil to tam. Měl to krásně třikrát před bránou mezi kruhy, to umí a dal tak už spoustu gólů ze střel z voleje. Je mu 47 let, nikdo takový už nikdy nebude, takže fanoušci by si to měli užít. Myslím, že už to nikdy nikdo v České republice ani ve světě nezopakuje. Neumím si představit, že bych za jedenáct let hrál takovýmto způsobem nebo se cítil, jak se cítí on.

"Žádný další Jágr už tady nebude."

Je symbolické, že se Kladno vrací do extraligy s vámi dvěmi na ledě? Fanoušci čekali na váš návrat a přece jen jste Rytíře dotáhli do extraligy.

Nevím, jestli symbolické. Já jsem doufal, že ještě dohraju rok v Montrealu, ale situace byla jiná. Pro mě bylo na prvním místě pomoct Jardovi a Kladnu zpátky do extraligy a jsem strašně rád, že se to povedlo a teď tady stojíme.

Když jsi se rozhodoval pro Kladno, byl přesně tohle moment, který ti běžel hlavou?

Byl to cíl a spousta lidí mi říkala, že vůbec nemáme šanci a že až to uvidím, tak tu nebudu chtít být a ještě se rozhodnu hrát v extralize. Já jsem ale věřil, že to můžeme udělat. Že když budeme hrát dobře týmově a všichni budou hrát tak, jak hráli, tak se to povede. Bez spousty kluků bychom nikdy nemohli vyhrát, například naše čtvrtá lajna, která otočila baráž. Tonda Melka, Redlich, Strnad, Cigi … všichni kluci v kabině, bez nich by to nešlo.

Až se jednou budeš ohlížet za svou kariérou, kam budeš postup do extraligy řadit?

Samozřejmě vysoko. Já jsem nikdy neměl štěstí, protože jsem byl pořád v Montrealu a nepovedlo se nám nikdy dostat úplně nahoru. Proto jsem za tyto týmové úspěchy strašně rád. Mám medaili v juniorech a mistrovství světa jsou samozřejmě nádherná. Nestává se to často a určitě to budu řadit taky vysoko.

Ty jsi říkal, že jsi měl smůlu na tým, že nebyl prostor vítězit. O to více si to teď musíš užívat, že?

Ono se to nezdá, sice to není žádný titul nebo Stanley Cup, ale je to těžká soutěž, která je pro týmy náročná, takže jsem rád, že jsme tím prošli relativně hladce. To možná bylo klíčové pro nás, že jsme se netrápili déle.

Ty jsi odváděl spoustu černé práce, přidal si k tomu i gól a spoustu asistencí.

To máš vždycky, když máš icetime a chodíš na přesilovky. Já jsem strávil přes minutu na přesilovce, to se mi naposledy stalo, ani nevím kdy. Když hraješ do útoku a máš přesilovky, tak body děláš a o to jde. Role se mění, musíš se naučit hrát cokoli a akceptovat to. Jedině tak můžeš vydržet hrát dlouho. Žádný další Jágr už tady nebude. Pro mě byla výhoda, že jsem dokázal nejen bodovat, ale dělat i jiné věci.