Foto: Karel Gut a Martin Vejvoda předávají Vlastimilu Sýkorovi jubilantské dresy.

U společného oběda v Plzni, kde Vlastimil Sýkora žije, dnes blahopřáli jubilantovi bývalí hráči Kladna Václav Fröhlich, Zdeněk Landa, Jiří Kulíček a Zdeněk Hrabě, mezi gratulanty nechyběly ani legendy Sparty Josef Horešovský a Karel Gut. Ten byl kapitánem národního týmu právě v roce, kdy jej Sýkora coby trenér mistrovského celku koučoval na pražském šampionátu.

„Mám na Vlastu ohromné vzpomínky. Byl to trenér, který se svému řemeslu opravdu perfektně věnoval. Patřil k takovému typu demokratického trenéra, uměl se zachovat přijatelným způsobem pro každého hráče. Největší úspěchy zaznamenal v roce 1959, kdy vyhrál titul s Kladnem a s národním mužstvem získal bronz na mistrovství světa,“ prohlásil bývalý vynikající hráč, trenér a dlouholetý šéf hokejového svazu Karel Gut, který předal Vlastimilu Sýkorovi dres národního týmu s číslem „90“.

Obdobný dárek Sýkora dostal z rukou Martina Vejvody také od Rytířů. S každou další gratulací přišla nějaká historka či hodně veselá vzpomínka na dávné časy, ve kterých většina přítomných pánů tvořila slavnou historii kladenského hokeje.

„Asketa, až nepřirozeně skromný člověk, jehož životním úspěchem byl onen rok 1959. Byl to jeden z nejpoctivějších mužů, kteří kdy stáli na střídačce. [...] Sýkora byl a je Kladeňákem, jeho podíl na úrovni hokeje je u nás nemalý, historie to nepopírá, naopak.“

Otakar Černý st. v publikaci „60 let kladenského hokeje“ vyd. v roce 1985.

Vlastimil Sýkora se narodil 4. května 1922 v Kladně. Jako hráč nastoupil za svůj mateřský klub k 291 utkáním, více se ale proslavil jako trenér. Kladno poprvé vedl v sezoně 1955/56 a během tří let s ním senzačně dokráčel až na ligový vrchol. V mistrovské sezoně 1959 byl podle tehdejších zvyků pověřen sestavením a vedením národního mužstva, s nímž na Štvanici získal bronz. V roce 1963 z Kladna odešel do Vítkovic, poté trénoval Plzeň, Gottwaldov a České Budějovice. V druhé polovině sedmdesátých let si zkusil angažmá ve francouzském Chamonix. Do země galského kohouta se vrátil přes několik tuzemských štací znovu na sklonku kariéry, kterou ukončil roku 1992 v Rouen. Vloni byl uveden do Síně slávy českého hokeje. Jeho syn Marek patří k české trenérské špičce, v minulé sezoně působil v týmu KHL Dinamo Minsk.