Do armádního celku s ním putovali i jeho později naprosto neodmyslitelní spoluhráči z úderné útočné formace, která dohromady nasázela soupeřům přes šest set ligových branek! „S Pindou Karasem a Lidickým nás dali dohromady teprve v Jihlavě, do té doby jsme spolu nehráli,“ vypráví Josef Vimmer, který se dokonce v ročníku 1961/62 stal se 37 góly králem střelců. „Hrál jsem jen dopředu, proto jsem dával hodně gólů. Kluci na mě byli zvyklí a výborně jsme se doplňovali,“ vzpomíná Vimmer.

I přes svoje nesporné kvality si přitom ani jednou nezahrál v elitním československém výběru. „Nastoupil jsem za juniory, za béčko ale za A tým ne. Tenkrát tam byli lepší hráči, parta okolo Vlasty Bubníka. Navíc nároďák tvořily tři pětky a kádr nebyl tak široký. Nikdy jsem kvůli tomu nesmutnil,“ říká Josef Vimmer.

Celkem odehrál v nejvyšší soutěži 17 sezon, bez dvou všechny v Kladně. Až na sklonku kariéry dostal místo končících parťáků Karase a Lidického nové spoluhráče – mladičkého Milana Nového a Luboše Bauera. Ze střelce se stal na dva roky hokejový mentor. „Když je ke mně dali, byli víceméně dohromady tak staří, jako já. Změnil jsem styl hry a plnil povinnosti směrem dozadu. Někteří lidé mi pak nadávali, že už jsem v mužstvu na houby. Další sezonu, když už kluci hráli lépe, mi ti samí lidé říkali, že bych ještě měl hrát. To už jsem si ale v průběhu roku našel zaměstnání na bazénu a připravoval se na konec kariéry.“

Josef Vimmer sice nikdy ligovou trofej nezískal jako hráč, ale vše dohonil jako trenér Kladna v sezoně 1979/80 (foto). Jako kouč se prosadil i v reprezentaci. Trénoval národní tým do 18 i 20 let a nakonec se propracoval na post svazového šéftrenéra. „Tři roky jsem u této funkce navíc trénoval juniory, tři roky jsme měli medaili. Pode mnou hrála na juniorském šampionátu řada Jágr-Holík-Reichel, kterou si pak trenér Bukač vzal do Áčka,“ připomíná Vimmer. „V každém mládežnickém výběru jsem měl z Kladna minimálně pět až šest hráčů. Dnes tam máme jednoho nebo dva, což je málo,“ uvědomuje si.

K trenéřině v kladenském klubu se Josef Vimmer vrátil nedávno. „Mám u těch nejmenších hokejistů vnuka, tak jsem minulý rok začal pomáhat Petru Procházkovi. Myslím, že to je velmi nadějný a dobrý trenér. Letos, když se změnilo vedení mládeže, tak mě Milda Hořava požádal, jestli bych se nemohl věnovat všem kategoriím do čtvrté třídy. A já to přijal.“

Vytvoření pozice šéftrenéra kladenské mládeže, v níž Miloslava Hořavu v průběhu sezony vystřídal Zdeněk Vojta, si bývalý skvělý útočník velmi pochvaluje. „Trenéři se teď musí více snažit a chodí k nám nové hokejové poznatky. Je tu také určitá kontrola, což dříve nebývalo. Trošku jsme zaspali a mládež se z toho musí vzpamatovávat. Měli bychom navázat větší spolupráci se Slaným a musíme dát dohromady PZ. Všechno je těžší kvůli kritickému nedostatku dětí,“ posteskl si Josef Vimmer.

 


Josef Vimmer (nar. 22.5.1939 v Kladně)

Za 17 sezon v nejvyšší soutěži (1957-1973) vstřelil 317 branek a je členem klubu ligových střelců. Podle kladenského archiváře Josefa Jágra je v součtu mistrovských a přátelských zápasů s celkovou bilancí 659 gólů nejlepším kladenským střelcem historie. Jako trenér Kladna spolu s Františkem Pospíšilem slavil mistrovský titulu v roce 1980, v letech 1985 – 1991 vedl národní týmy do 18 a 20 let. S „osmnáctkou“ získal titul mistrů Evropy za sezonu 1987-1988.

(Text poprvé publikován ve zpravodaji č. 7, 19. října 2011)