16. kolo Tipsport extraligy – 1. 11. 2019 ČEZ stadion, Kladno

Karlovy Vary

Rytíři Kladno: Godla – Nash, Austin, Kehar, Lakos, Barinka, Zelingr – Jágr, Stach, Zikmund – Valský, Machač, Réway – Redlich, Melka, Strnad – Hajný, Kaut, O’Donnell – O. Bláha. Trenéři: Čermák, Lidický, Kregl.
HC Energie Karlovy Vary: Bednář (36. Novotný) – Šenkeřík, Stříteský, Graňák, Plutnar, Rohan, Eminger, Mikyska – Rachůnek, Gríger, Flek – Polák, Mikúš, Beránek – Křemen, Knotek, Kohout – Koblasa, Skuhravý, Vondráček. Trenéři: Pešout, Mariška.

Branky a nahrávky: 18. O’Donnell (Kaut, Kehar), 23. Barinka (Zelingr), 30. O’Donnell (Hajný), 36. Lakos (Kaut, Valský) – 12. Vondráček (Skuhravý), 58. Gríger (Šenkeřík, Rachůnek). Třetiny: 1:1, 3:0, 0:1. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 36:26. Rozhodčí: Hodek, Horák – Špůr, Ondráček. Diváci: 3 928. Nejlepší hráči utkání: Brendan O'Donnell – Tomáš Vondráček.

V první části neměl žádný z týmů vyloženě navrch. Šance se střídaly na obou stranách, jenže v prvních minutách hráčům nebylo přáno. Tomáš Rachůnek trefil spojnici tyčí a na druhé straně minul v tutovce David Stach. Po ztrátě v útočném pásmu pak Rytířům ujel Tomáš Vondráček, který únik se štěstím proměnil v první branku – 0:1. Jenže Kladno ještě do sirény odpovědělo! Po výborné práci celé lajny nabil Brendanu O’Donnellovi Tomáš Kaut a kanadský forvard luxusní pumelicí rozvlnil síť – 1:1.

Úvod druhé části byl ze strany Kladna velmi podařený. Při dalším výborném střídání čtvrté lajny se Rytíři udrželi v pásmu, Michal Barinka vypálil z vrcholu levého kruhu a trefil se přesně do bližšího rohu branky – 2:1. Domácí pak navíc i podruhé v utkání přestáli nejlepší ligovou přesilovku. A čtvrtá lajna posléze pokračovala v krasojízdě. Brendan O’Donnell si vzal puk v rohu, vykroužil na střed a další nechytatelnou ranou zvýšil – 3:1. Když pak mohli hosté snížit v oslabení, po vlastní chybě opět inkasovali! Jan Bednář vyjel za vyhozeným pukem až ke kladenské střídačce, u kotouče byl však dřív Jakub Valský! Ten sice napoprvé branku z ostrého úhlu minul, pak ale kotouč doputoval k André Lakosovi a ten už před prázdnou bránou nezaváhal – 4:1.

Do třetí části už Kladno vstupovalo v evidentní psychické pohodě, zatímco hráči Energie byli v krizi. Rytíři tak po většinu části tvořili hru a soupeře pouštěli do šancí zejména svými chybnými rozehrávkami. Godla ale vždy vše vyřešil. V přesilové hře pak nepříjemně tečoval Tomáš Rachůnek kotouč do horní tyče, podle všeho se ale stejně jednalo o hru vysokou holí. Karlovarští se ale nakonec přece jen dočkali druhé trefy. Krátce po skončení přesilovky překonal Godlu Petr Šenkeřík – 4:2. Při risku bez gólmana už se skóre neměnilo.

Trenéři po zápase 🗣

David Čermák (Rytíři Kladno): V první třetině jsme si sice vytvořili tlak, ale zbytečně jsme Varské pouštěli do přečíslení a jen díky Denisovi, který nás podržel, skončila třetina, jak skončila. Lepší jsme byli v té druhé, dali i góly a ve třetím dějství chtěli hru hlavně kontrolovat. Přesto jsme pár chyb udělali, zkušenější tým by si to pohlídal lépe.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Věděli jsme, že nás na užším hřišti čeká velmi silný soupeř. Ale připravili jsme se a vstup do zápasu jsme měli velmi dobrý. Z několikáté příležitosti jsme vytěžili branku, ale bohužel jsme třetinu nedohráli, když nás Kladno potrestalo za zbytečnou chybu. Aktivně jsme vstoupili i do druhé třetiny, a byť jsme měli dost šancí, prohráli jsme ji 0:3. Tam jsme ztratili celé utkání. V poslední části nám už domácí moc nedovolili, sice jsme snížili, ale zápas už byl pryč. Domácí byli bojovnější, efektivnější a my se musíme vrátit k našemu bojovnému hokeji.