23. kolo Tipsport extraligy – 29. 11. 2019 ČEZ stadion, Kladno


Kladno
2
 
Sparta
4
 
Rytíři Kladno: Godla – Nash, Austin, Kehar, Romančík, Barinka, Zelingr – Jágr, Stach, Zikmund – Bílek, Machač, O’Donnell – Redlich, Melka, Strnad – Hajný, Kaut, Jelínek – Filip. Trenéři: Čermák, Lidický, Kregl.
HC Sparta Praha: Machovský – Dvořák, Jurčina, Kalina, Blain, Polášek, Košťálek, Piskáček – Kudrna, Sukel, Říčka – Smejkal, Tomášek, Rousek – Buchtele, Pech, Forman – Vitouch, Růžička, Dvořáček. Trenéři: Krupp, Nedvěd.

Branky a nahrávky: 16. Machač (O’Donnell, Bílek), 26. Zelingr (Kaut) – 3. Dvořáček (Růžička), 33. Košťálek (Polášek, Rousek), 56. Jurčina (Buchtele), 60. Rousek (Smejkal, Tomášek). Třetiny: 1:1, 1:1, 0:2. Vyloučení: 5:5 + Nash (KLA) a Forman (SPA) 10 min.. Využití: 0:1. Střely na branku: 22:40. Rozhodčí: Pešina, Jeřábek – Pešek, Malý. Diváci: 5 200. Nejlepší hráči utkání: Matyáš Zelingr – David Dvořáček.

Kladno si hned na začátku zápasu vybralo pořádnou smůlu. V podstatě hned z vhazování v obranném pásmu vystřelil David Dvořáček a kotouč propadl až do brány – 0:1. Rytíři posléze ale přestáli oslabení a po jeho skončení využili nabitého sebevědomí. Poprvé tak pořádně zahrozili směrem vpřed, jenže úspěchem neskončil ani bekhendový pokus Jaromíra Jágra. Po Barinkově obrovské hrubce v obranném pásmu pak zůstávali sparťané ve dvou sami před brankou, pohořeli ovšem na famózním Denisu Godlovi. Kladenský gólman se natáhl na brankové čáře a Formanův pokus do odkryté klece zastavil. Čtyři minuty před koncem už ukázali svůj hokejový um i domácí! Brendan O’Donnell šikovně přenechal puk Patriku Machačovi a kladenská pětka trefila přesně mezírku, kterou nechal Matěj Machovský u své bližší tyče – 1:1. V závěru mohli hosté opět odskočit, když už před nimi zírala odkrytá branka, Robert Říčka však ránu trestuhodně nezvládl! Puk se mu namotal na čepel a vůbec k prázdné brance nedoputoval.

Do druhé části ale jako by vstoupilo úplně jiné Kladno! Rytíři byli aktivní, u všech puků byli rychleji a logicky se dostávali do šancí. Slibné možnosti Vítězslava Bílka a Davida Stacha dokázal Machovský ještě zastavit, zakrátko už ale domácí publikum explodovalo radostí! Čtvrtá lajna skvělým pohybem dostala soupeře pod enormní tlak a puk vyplaval na vrcholu pravého kruhu. Do kotouče se jako zkušený mazák opřel Matyáš Zelingr a vymetl naprosto přesně bližší roh sparťanské brány – 2:1. Pražané ale dokázali odpovědět při přesilové hře. Jan Košťálek dostal nabito na modré a uklidil kotouč za Godlova záda – 2:2. Rytíři ale hlavně přišli o svoji největší hvězdu, protože kvůli zdravotním komplikacím odstoupil Jaromír Jágr. Na ledě toho bylo však i tak hodně k vidění. Minutu a půl před koncem se do sebe pustili Brendon Nash s Miroslavem Formanem a oba kohouti dokonce shodili rukavice. Ran nakonec mnoho nepadlo, hráči putovali na trestnou spíš po řeckořímském zápase.

Kladno mohlo brzy ve třetí části získat výhodnější pozici. Jakub Strnad ale z mezikruží orazítkoval horní tyč a po chvíli Brendan O’Donnell ze stejné pozice trefil jen Machovského rameno. Pak už to bylo pořádné drama. Hra se přelévala ze strany na stranu a šance na strhnutí vedení na svou stranu měly oba týmy. Skóre se ale měnilo až čtyři a půl minuty před koncem. Milan Jurčina dostal puk na modrou čáru a Denis Godla jeho střelu nemohl přes chumel těl vidět – 2:3. Rytíři v závěru odvolali gólmana, ani tak už ale rozdíl nesmazali. Ladislav Zikmund v největší závěrečné šanci trefil jen břevno a soupeř posléze trefil odkrytou klec zásluhou Lukáše Rouska – 2:4.


Trenéři po zápase

David Čermák (Rytíři Kladno): V první třetině byla Sparta jasně lepší, my jsme vůbec nestíhali. Hosté jsou v laufu, hrají velmi dobře, jsou velmi dobře fyzicky připravení a jasně nás přehrávali. Nevím, jestli jsme měli až zbytečný respekt, ale měli jsme veliké štěstí, že to skončilo jen 0:1. Od druhé třetiny jsme se zlepšili a hra se vyrovnala. Když jsme se dostali do vedení, tak jsme se ho samozřejmě snažili udržet, ale padl gól v našem oslabení. V poslední třetině jsme chtěli hrát aktivně. Byli bychom ale spokojení i s bodem. Bohužel jsme udělali v závěru chybu při rozebírání hráčů a soupeř to potrestal. 

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): Byl to velmi dobrý zápas. Líbilo se mi, jak jsme do něj vstoupili, v první třetině jsme hráli aktivně, vytvořili jsme si šance ke skórování a měli jsme tlak. Podařilo se nám vstřelit poněkud šťastný gól, na který Kladno odpovědělo. I za stavu 1:1 jsme ale odvedli velmi dobrou práci. Dál jsme se dostávali do šancí, byli jsme aktivní a hráli jsme tak, jak jsme chtěli. Jen jsme se nemohli prosadit, což je vždycky nebezpečné. Kladno tvrdě bojovalo a i když nemělo tolik šancí, tak dokázalo potrestat naši chybu. Za stavu 2:2 před naším gólem domácí ještě trefili horní tyč. My jsme se pak prosadili od modré čáry a do prázdné branky. Byl to velmi dobrý zápas, jen mě mrzí naše nevyužité šance. Nemuselo to být tak vyrovnané. Kladno hrálo velmi dobře, bojovalo a dalo do toho všechno. Byl to napínavý zápas plný osobních soubojů, což se divákům muselo líbit. My jsme rádi za tři body.