WSM liga 5. semifinále play off - 20. 3. 2017 Horácký zimní stadion, Jihlava

Jihlava

HC Dukla Jihlava: Svoboda – Říha, Kajínek, Bilčík, Dundáček, Půža, Šidlík, Kaláb – Jiránek, Skořepa, Seman – Důras, Hubáček, Jergl – Čachotský, Anděl, Zeman – Březina, Diviš, Danišovský. Trenéři: Vlk, Zeman, Ujčík.
Rytíři Kladno: Cikánek – Hořava, Drtina, Růžička, Repe, Ptáček, Kehar – Tůma, Burger, Kloz – Redlich, Přikryl, Strnad – Pekr, Machač, Tenkrát – Cetkovský, Zikmund, Gratton. Trenéři: Patera, Kaberle, Kopecký.

Branky a nahrávky: 3. Danišovský (Diviš, Březina) – 10. Tůma (Drtina, Kloz), 33. Tenkrát (Drtina). Třetiny: 1:1, 0:1, 0:0. Vyloučení: 9:7. Využití: 0:1. Střely na branku: 35:24. Rozhodčí: Bejček, Kopeček – Maštalíř, Svoboda. Diváci: 5075. Stav série: 3:2.

Dukla ukazovala od úvodních minut, kdo je na Horáckém zimním stadionu doma, a z první větší možnosti se dostala do vedení. Březina našel mezi kruhy volného Patrika Danišovského, jenž trefil přesně horní roh branky – 1:0. I Kladno si ale vytvořilo příležitost a Svoboda musel zasahovat proti nebezpečné střele. Po závaru dorážel Zikmund, jehož ránu vyrazil domácí brankář i v nepříliš výhodném postavení. Přestože se hostující hokejisté i fanoušci hlásili, že puk už byl za čarou, sudí byli nekompromisní. Jak se však ukázalo vzápětí, co fungovalo v poslední zápase, to platí i na Vysočině. Krátce po skončení přesilové hry vyslal střílenou přihrávku do mezikruží Drtina a David Tůma poslal letící kotouč do sítě – 1:1. Po chvíli ještě vybojoval dobře puk hostující Pekr, kterého dokázal zastavit domácí gólman. V závěru pak rozproudil emoce kladenský důraz na brankovišti a rozhodčí neváhali rozdělovat tresty na obou stranách. Skóre už se ovšem do sirény nezměnilo.

Druhá část přinesla vyrovnanou hru, více šancí ale měli asi hosté z Kladna. Machač pálil z ideální pozice z mezikruží jen těsně vedle tyče jihlavské branky a Repeho střelu zastavil lapačkou pozorný Svoboda. Důležitá situace přišla vzápětí, kdy se museli Rytíři bránit téměř minutu a půl ve třech proti pěti. Kladenští však tuto situaci zvládli s velikým přehledem a zakrátko si tuto výhodu sami vyzkoušeli. Petr Tenkrát nic nevymýšlel a dělovou ranou procedil kotouč až do sítě – 2:1. Do konce prostředního dějství mohl ještě ohrozit Svobodu kladenský Drtina, zasáhl však jen clonícího Jiránka.

Na začátku poslední dvacetiminutovky byla patrná zvýšená aktivita domácích hokejistů, kteří ztráceli. Přesto si Dukla nevytvořila nebezpečnější možnost. Až po šesti minutách hry střílel na druhé straně na bližší tyč Pekr, jehož slibný pokus zastavil ve své lapačce Svoboda. Z následující přesilové hry Kladenští mnoho nevytěžili a po skončení Semanova trestu čelili dalšímu jihlavskému tlaku. Ten narušil až z protiútoku nebezpečnou ranou z mezikruží Tůma, puk mu však nesedl tak, jak by si představoval. Kritická situace nastala pro hosty v závěrečných dvou minutách. Cetkovský usedl na trestnou lavici a Jihlava s odkrytou klecí nastoupila v šesti bruslařích proti čtyřem. Kladno ovšem ukázalo bojovnost, za podpory vynikajícího Cikánka zneškodnila všechny možnosti a závěrečnou střelu zablokoval obětavě Gratton.

Petr Tenkrát využil ve druhé třetině přesilovou hru pět na tři, když bombou od modré čáry prostřelil brankáře Svobodu. Jednalo se o branku s pořadovým číslem 100, kterou vsítil Tenkrát za Kladno, a ještě ke všemu to byla branka vítězná! Kladenská šestadvacítka dosáhla na milník sta gólů v dresu našeho klubu jako teprve sedmadvacátý hráč v historii.

Trenéři po zápase

Pavel Patera (Rytíři Kladno): Ta utkání jsou všechna podobná. Dnes bylo samozřejmě nepříjemné, že Jihlava šla hned do vedení, čímž jsme ji postavili na nohy. Bylo dobré, že jsme vzápětí vyrovnali. Potom se potvrdilo pravidlo 5 na 3 - Jihlava nedala, my dali. Je to krásné vítězství v Jihlavě, ale absolutně nic neznamená.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Těžko se mi utkání hodnotí. Myslím si, že nám paradoxně ublížil rychlý gól, který jsme dali. Pak jsme upustili od naší agresivní hry. Jestliže neproměníme přesilovku 5 na 3, nemůžeme vyhrát. Druhá věc je ta, že jsme upozorňovali hráče, že nesmíme hloupě faulovat, protože Kladno má výborné přesilovky. Dnes zase dvě využilo a odváží si z Jihlavy vítězství. Nicméně stále jsme o krok vepředu a musíme se nachystat na utkání, které nás teď čeká na Kladně, a musíme věřit, že ho zvládneme.