Nový mentální kouč Rytířů Kladno - Katka Kudláčková.

Lepší posilu do realizačního týmu si Rytíři zřejmě nemohli přát. Sympatická plavovláska Kateřina Kudláčková totiž nepatří mezi samozvané odborníky a svůj obor, tedy sportovní psychologii, vystudovala nejprve na Kansaské státní univerzitě, kde získala titul bakalář a později také na Floridské státní univerzitě v Tallahassee, kde zdárně absolvovala magisterské studium. Již během studia navíc prezentovala své znalosti na konferencích na různých místech USA. V roce 2011 se rozhodla vrátit do České republiky a od té doby působí coby profesionální mentální trenérka.

„Pracuji se sportovními individualitami, ale mentálně připravuji i celé týmy. S tím jsem začala už v Americe a tady v této praxi pokračuji. Nyní začínám působit i u Rytířů Kladno,“ uvedla uznávaná odbornice Kudláčková, bývalá úspěšná tenistka, které měla už dříve lední hokej zařazený jako oblíbený sport. Její působení v klubu bude komplexní. Každý týden bude pracovat se všemi hráči najednou při hromadných sezeních a kromě toho také s každým Rytířem individuálně. Vylepšit "kondičku" hlavy se chystá všem.

Trénovat se dá i hlava

A bude to potřeba, protože v hráčích jistě dřímají skryté rezervy. „Kluci trénují technicky, takticky, fyzicky. Stejně tak ale mohou trénovat hlavou,“ prozrazuje nová posila Rytířů. Cesta k dokonalosti ale nebude lehká. „Musím hráče nejdřív detailně poznat. To bude trvat nějakou dobu, řekněme několik týdnů. Není ale mnoho času nazbyt, takže náš program budeme muset uzpůsobit rozběhnuté sezoně. Zaměříme se proto na věci, které jsou nejdůležitější,“ líčí nejbližší program Kudláčková.

Zjednodušeně řečeno na řadu přijdou efektivní techniky, kterou mohou kladenským hokejistům pomoci k lepším výkonům, výsledkům i vlastnímu osobnímu pocitu. „Každý hráč potřebuje jinou péči, proto ta individuální sezení. Kde potom objevíme problém, nastavíme vhodnou techniku, která nedostatky odstraní,“ uvádí sedmadvacetiletá sportovní psycholožka, která se ovšem nespoléhá jen na subjektivní pocity hráčů.

Na řadu přijde vzdělávání

Své působení upravuje mentální kouč také podle předvedené hry. „To, co vidím v zápasech, mi dává zpětnou vazbu. Navíc hodně komunikuji s trenéry A-týmu. Je pro mě totiž důležité znát i jejich názor. Se samotnými hráči pak budu aplikovat různá cvičení, která doplňuji lehkým vzděláváním v oblasti psychologie. Chci, aby sami pochopili, co se s nimi děje.“ Zkušenější Rytíři, kteří působili v zahraničí, už se s prací sportovního psychologa setkali, mladší Kladeňáci, ale zažívají praktiky, jako je například vizualizace, tedy představování si věcí budoucích, poprvé. Podle zkušeností ze světa víme, že jim mohou jen pomoci.