Miroslav Rys (*17. 8. 1932) se proslavil zejména jako skvělý sportovní univerzál, a často je proto dodnes označován za sportovního obojživelníka. Hrál totiž na vrcholové úrovni jak lední hokej, tak fotbal a v obou z těchto sportů se dostal až do národního týmu! „Určitě si zaslouží být v Síni slávy. Byl to veliký bojovník, měl velikou lásku k hokeji i k fotbalu a když hrál, tak hrál naplno,“ vzpomínala Rysova manželka Danka, která za svého chotě přebrala památeční dres s číslem 15. Miroslav Rys totiž momentálně žije v domově seniorů a ze zdravotních důvodů se slavnostního uvedení do vybrané hokejové společnosti nemohl zúčastnit.

Na ledě neřekl Miroslavu Rysovi nikdo jinak než „Čužák“ a tato přezdívka se s jeho rodinou táhla i dál. Koneckonců ji přebral také jeho mladší bratr Lubomír, který si se svým bratrem také zahrál v jednom dresu. „Já s ním hrál jedno ligové utkání a potom jsem s ním hrál druhou ligu za Kladno. On mi hrál centra a mně to hrozně pomohlo. Já byl subtilnější, ale byl jsem hajzlík, takže jsem si dovoloval a on to za mě vždycky vyřídil. Za to jsem mu vděčný,“ vyprávěl s úsměvem Čužák mladší.

Miroslav Rys dosáhl prvního významného úspěchu už v sezoně 1954/55, kdy s Rudou Hvězdou Brno vyhrál ligu. Poté se ale vrátil zpátky domů na Kladno a svými vynikajícími výkony dotáhl svůj mateřský klub až do nejvyšší soutěže! „V kvalifikaci všechno rozhodoval. Potom hrál v lajně Prošek, Rys, Jiřík, a to byla radost sledovat,“ připomíná jeho bratr Lubomír. Už v ročníku 1958/59 se pak Miroslav Rys radoval z titulu i s rodným Kladnem. Právě on byl jedním z hlavních strůjců historického úspěchu našeho hokeje.

Za vůbec největší úspěch své hokejové kariéry však považoval fakt, že mohl nastupovat za národní tým, se kterým v roce 1959 vybojoval bronzové medaile na mistrovství světa. „Dostat se do národního týmu, to bylo tenkrát něco,“ potvrzuje jeho žena, jak moc pro něj reprezentační dres znamenal. A koneckonců Miroslav Rys jej neoblékal pouze v hokeji! Ve fotbale, který hrál v lize jak jinak než za Kladno, si zahrál za nároďák celkem sedmkrát. A v pozdějších letech spojil s kopanou i své další osudy.

Při oficiálním uvedení do Síně slávy kladenského hokeje zastoupili Miroslava Ryse manželka Dana a bratr Luboš. (Foto: Kladenské listy)

V roce 1968 totiž se svojí rodinou odešel do USA, kde se začal velmi aktivně angažovat v klubu Sparta Chicago. „Spartu Chicago dal tehdy skutečně dohromady. Ubývalo lidí, kteří pro to byli zapálení, Mirek tam přišel a dal se do toho. Měl úžasné organizační schopnosti a navíc byl schopný hráč. Bohužel už tam teď ten klub není, protože ho prodali,“ vzpomíná jeho žena, která stojí po Rysově boku už od svých šestnácti let, kdy se vzali.

Ani jim se ovšem nevyhnuli nástrahy osudu a krutost života. O oba syny, kteří byli stejně jako jejich otec velmi sportovně talentovaní, přišli v brzkém věku. „Starší z nich je v americké síni slávy fotbalu. V šestnácti letech kopal za národní tým Ameriky v kvalifikaci na mistrovství světa. Ve dvaceti letech ho koupila Hertha Berlín,“ připomněl smutné osudy Čužák mladší. Právě v Německu totiž do auta Rysova syna naboural jiný vůz a nadějný fotbalista při nehodě zahynul. Jeho mladší sourozenec pak zemřel, když se přimotal ke střelbě dvou ozbrojenců. „Mirek byl na svoje kluky velmi pyšný,“ prozradil Lubomír Rys.

Miroslav Rys byl jednou z hlavních tváří, která pozvedla kladenský hokej na nejvyšší úroveň a tím umožnila i všechny pozdější úspěchy. I díky němu můžou současní Rytíři vzpomínat na svoji bohatou minulost a zároveň můžou doufat v podobně úspěšné zítřky. Miroslav Rys byl vynikající sportovec, který si za vše, co pro Kladno vykonal, zaslouží veliké poděkování.

Dámy a pánové, Miroslav Rys, třicátý pátý člen Síně slávy kladenského hokeje.