Rytířům před Vánoci patří třetí pozice. Být na prvních dvou místech by nejspíš bylo ideální…

Jednalo by se o dobrou startovní pozici pro play-off. Bude to těžké, protože nic není zadarmo. Když shrnu celkově odehranou část sezony, tak vidím pozitivní kroky, ať už se jedná o příchody nových hráčů nebo čerstvě výpomoc trenéra Hořavy.

V polovině listopadu se hrál retro zápas proti Českým Budějovicím. Jak se k podobné akci stavíte vy jako hráč nejslavnější generace?

Když se takových zápasů odehraje pár v sezoně, tak je to pěkné. Zvlášť, když je dělají týmy s bohatou historií, jako Kladno, Jihlava nebo České Budějovice. Je vidět, že tato utkání mají velkou odezvu u fanoušků a hráčům nechybí motivace.

EXTRALIGA SLAVÍ 80 LET - HLASUJTE PRO NEJVĚTŠÍ UDÁLOST!

Z dvaceti nejvýznamnějších událostí 80. let nejvyšší soutěže kladenské fanoušky jistě hodně zaujme „střelecká sezona Milana Nového - 59 branek (1976-77)“ a „hokejisté NHL během výluky v ELH (1994-95, 2004-05 a 2012-13)“.

» 20 NEJ událostí nejvyšší hokejové soutěže - PŘEHLED A HLASOVÁNÍ ZDE

Co se vám osobně vybavilo, když jste opět viděl dresy Poldi na ledě?

Naše úspěchy, kterých jsme dosáhli. Nebyla náhoda, že jsme se stali pětkrát mistry, vyhráli Pohár mistrů a hráli na turné v Severní Americe proti týmům z NHL. V druhé polovině sedmdesátých let jsme měli výborné mužstvo a přál bych si, aby se v Kladně vybudovalo podobné, které by se vrátilo do extraligy a bylo plné odchovanců.

Myslíte si, že v dnešní době ještě jde poskládat tým na odchovancích?

Celý samozřejmě ne. Nicméně dvě třetiny týmu by mohli tvořit Kladeňáci. Je to výhoda. Zaprvé jsou ti kluci doma a zadruhé je lidé znají. Je těžké vychovat si dobré mladé hráče, na druhou stranu juniorských týmů má Kladno hodně, takže by s tím nemuselo mít problém. Hokej je pořád stejný. Když jsem v sedmnácti letech mohl naskočit do ligy já a Jarda Jágr dokonce v šestnácti, tak nevidím důvod, proč by se něco podobného nemohlo podařit dalším.

„Trenér ovlivní výsledek v pětadvaceti procentech, zbytek je na hráčích.“

V čem spočívala síla týmu ze sedmdesátých let?

Velmi jsme pracovali a chtěli vyhrávat. Měli jsme skvělé trenéry, ať už se jednalo o pana Volfa nebo Proška. Oni byli důležitou součástí týmu, ale nejdůležitější opravdu byla chuť nás hráčů. Z mého pohledu ovlivní kouč výsledek zhruba z pětadvaceti procent. Zbytek je na hráčích. Musíte mít vůdce, který zápas otočí, když se vám nedaří. Musíte mít bojovníky, protože někdy se vám daří a jindy zase ne. Sezona je dlouhá a právě bojovnost a nasazení rozhodují v jejím závěru.

Předpokládám, že každý rok bylo těžší titul obhájit. Jak si udržet výkonnost a nepolevit v koncentraci?

Všechno se odvíjí od tvrdé dřiny. Vzpomínám si, jak jsme šli do letní přípravy po prvním titulu. Měli jsme pokoru a makali jsme. Tréninky byly kromě středy dvakrát denně a fyzicky byly hodně náročné. Víte, umět hrát hokej je jedna věc, ale když k němu nepřidáte tuhle tvrdou práci, je vám to k ničemu a úspěchy se nedostaví. Možná uděláte jeden titul, ale tím to končí.

Vrátím se ještě k americkému turné, kdy jste nastupovali proti týmům NHL. Jaké je vaše zpětné hodnocení těchto utkání?

Řeknu jen jedno slovo – odolnost. Ta nás zdobila, protože hráči z NHL, ti se s ničím nemažou a hrají tvrdě do těla. My se zodpovědně připravovali na úzké hřiště a nastřelování kotoučů. Všechno bylo v rovině osobní statečnosti.

„Pohár mistrů řadím vysoko, takovou soutěž není snadné vyhrát.“

Kladno sehrálo velké zápasy také v Evropě. Mluvím hlavně o výhře v Poháru mistrů. Kam ji řadíte?

Samozřejmě vysoko, protože od té doby žádný náš tým tuto soutěž nevyhrál. Teď je Sparta blízko, dostala se do semifinále, tak uvidíme. Porazit sovětské týmy byl tehdy velký úspěch. Finále se Spartakem Moskva, to byly krásné zápasy. Venku i doma remíza, rozhodlo se v nájezdech. Pro tak malé město, jako je Kladno, se jednalo o obrovský úspěch. Za dva roky to bude čtyřicet let od naší výhry. Svědčí to o tom, že není snadné takovou trofej vyhrát.

Uvědomujete si, že Kladno se v hokejovém světě proslavilo především díky vaší generaci?

Máte pravdu, ale nebylo to zdaleka tak jednoduché, jak říkáte. My jsme si udělali jméno díky úspěšnému reprezentování jak Kladna, tak samozřejmě i národního mužstva. Měli jsme tam tehdy hodně hráčů. Proto doufám, že klub dokáže na tyto úspěchy v budoucnu navázat. Pro začátek by samozřejmě postačilo, kdyby se vrátil do extraligy. Hráči ale vědí, že to bude těžká práce. Místo je jen pro dva týmy a adeptů rozhodně víc.

Rytíři letos sází na zkušenost. Je ona tím faktorem, který jim v předchozích dvou letech chyběl?

Mohla by být, ale zároveň všichni musí být fyzicky stoprocentně připraveni. Nedávno jsem se díval na extraligu a všichni mluví o tom, jak se Karlovým Varům nedaří. Jenže já jsem je viděl a ten tým makal, hráči bruslili a tempo bylo ještě o stupeň výš, než vidím v první lize. O tom je celé play-off i baráž a vezměte si, že jedna série může trvat sedm zápasů. Vy je všechny musíte odehrát s maximálním nasazením, v krátkém časovém úseku a nejméně čtyři musíte vyhrát.