40. kolo Tipsport extraligy – 26. 01. 2020 ČEZ stadion, Kladno

Třinec

Rytíři Kladno: Godla – Nash, Austin, Kehar, Lakos, Barinka, Romančík – Jágr, Vampola, Zikmund – Redlich, Melka, Strnad – Valský, Machač, Hovorka – Š. Bláha, Kaut, O’Donnell – Stach. Trenéři: Čermák, Lidický, Kregl.
HC Oceláři Třinec: Kváča – Zahradníček, Doudera, Galvinš, Haman, Gernát, Roth – Wolski, Vrána, Růžička – Hrehorčák, Marcinko, Stránský – Chmielewski, Kovařčík M., Kovařčík O. – Adamský, Polanský, Dravecký – Hrňa. Trenéři: Varaďa, Zadina, Raszka.

Branky a nahrávky: 25. Austin (Jágr, Zikmund) – 7. Galvinš (Růžička), 10. Hrňa (Kovařčík M., Doudera). Třetiny: 0:2, 1:0, 2:2. Vyloučení: 6:5 + Lakos 10 minut OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 23:33. Rozhodčí: Hodek, Obadal – Komárek, Malý. Diváci: 3713. Nejlepší hráči utkání: Brady Austin – Guntis Galvinš.

Vstup do zápasu Rytířům zpříjemnil už v první minutě faulující Haman, který přidržel Vampolu a věnoval Kladnu dvouminutovou přesilovku. Žádná z nadějně vyhlížejících kombinací domácích ale nevedla k přímému ohrožení Kváčovy klece. Brankář hostí se zapotil až při rovnovážném počtu hráčů na ledě, když po Jágrově zblokované střele doráželi Vampola se Zikmundem. Pak převzali iniciativu borci s drakem na prsou a několikrát ohrozili kladenského gólmana. Paradoxně se radovali až po nenápadně vyhlížejícím nahození Galvinše, jehož první trefa v sezoně znamenala třinecké vedení – 0:1. Ani druhá branka Ocelářů, která přišla jen o tři a půl minuty později, nepatřila zrovna do kategorie pohledných, ale co naplat – Michal Kovařčík to prostě zkusil a jeho střelu od hrazení přizvedl mimo Godlův dosah tečující Hrňa – 0:2. Ve zbytku první dvacetiminutovky se Rytíři dvakrát bránili ve čtyřech, ale další branku soupeři nedovolili.

Se změnou dresů se proměnil také obraz hry. Rytíři opět dostali časnou příležitost přesilovky a tentokrát už ji využili. Podobně jako v první třetině třinecký Galvinš střílel tahem od modré kladenský Austin a také jeho projektil měl gólový punc – 1:2. V početní výhodě si pak znovu zahráli i hosté. Nejblíže gólu byl obránce Roth, po jehož dělovce muselo Godlovi ještě pořádně dlouho zvonit v uších – puk se zastavil o břevno! Ani další přesilová hra hostí brankou neskončila a poté, co se Kladno oklepalo ze soupeřova tlaku, začalo se znovu vracet do hry. Ocelářům pod vysokou pecí zatápělo zejména Jágrovo útočné komando. Jenže bez gólového efektu.

V úvodu třetí periody se mezi kruhy zjevil osamocený Vrána, jehož střelu z první ale dokázal Godla vytěsnit mimo tři tyče. Na druhé straně vybídl Vampola chytrou přihrávkou zpoza branky Jágra, tomu ale střela nevyšla podle představ. Alfou omegou dnešního utkání byla hra v nerovném počtu hráčů na ledě. Rytíři měli převahu po vyloučení Galvinše, jehož prohřešek ale nepotrestali. Sám lotyšský bek pak bezprostředně po návratu na led naopak pořádně protáhnul strážce kladenské svatyně. Pak předvedl parádní kličkovanou Jágr, který se protáhl mezi dvěma obránci soupeře, ale pod tlakem skórovat nedokázal. Za hlavu se diváci chytali i při obrovských příležitostech O´Donnella a Strnada, jejichž pokusům chybělo jen pár centimetrů. V závěrečné minutě chtělo Kladno svůj tlak ještě umocnit odvoláním brankáře, na vyrovnání už to ale nestačilo.

Trenéři po zápase 🗣

David Čermák (Rytíří Kladno): My jsme dnes prospali první třetinu, ještě jsme zbytečnými fauly a nedisciplinovaností darovali Třinci tři přesilovky, které je dostaly do tlaku. Vstřelili dvě branky, my jsme neměli pohyb. Tam jsme zaostávali opravdu hodně. Od druhé třetiny se to zlepšilo, hra se trochu vyrovnala, ve třetí třetině už jsme byli lepší. Bohužel ten vyrovnávací gól se nám vstřelit nepovedlo a můžeme jen pogratulovat Třinci ke třem bodům.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): Do zápasu jsme vstoupili podle našich představ, dobře jsme bruslili. Výhrou 2:0 v první třetině jsme položili dobrý základ pro celý zápas. Od druhé třetiny tam bylo hodně přesilovek a oslabení, přesilové hry nám v poslední době hodně váznou, nepomůžeme si, zbytečně se dostaneme dolů. Soupeř začal hrát velmi dobře a poslední třetinu měl dokonce víc šancí, přestřílel nás, měl hodně vyložených příležitostí. Třetí třetinu jsme ale uhráli srdcem, bojovností a obětavostí, za což hráčům děkuji. Jsme rádi, že jsme splnili cíl, který jsme si před zápasem dali – vyhrát za tři body.