„O vstupu mezi Akademie jsme mluvili asi čtyři nebo pět let a postupně jsme si dávali dohromady pro a proti. Nebylo úplně jednoduché, abychom všechny požadavky splnili, i proto nám to nakonec trvalo vcelku dlouho. Podílelo se na tom hrozně moc lidí a dokázali jsme to jen díky dlouhodobé práci všech zúčastněných a také podpoře města,“ poodhaluje celý proces získávání statutu Akademie generální manažer mládeže Jan Kregl. Po splnění veškerých formálních požadavků se Rytíři stali čekatelem a v této pozici museli alespoň rok fungovat v normálním režimu Akademií. „To byla poslední tečka, která byla potřebná, aby se Český svaz ledního hokeje mohl rozhodnout a udělit nám statut akademie,“ doplňuje kladenský trenér.

Rytíři svůj rok v roli čekatele zvládli, a loni v říjnu tak Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje schválil vstup Kladna do systému Akademií Českého hokeje. Licence začala kladenskému klubu platit s počátkem nového roku. „Ještě pořád tu jsou určité administrativní požadavky, které je potřeba doladit. Po roce v roli čekatele by už do standardního chodu Akademie nemělo nic výrazně zasahovat,“ popsal aktuální stav Kregl.

Akademie mají za hlavní cíl výchovu špičkových mládežnických hráčů.

Akademie Českého hokeje mají za hlavní cíl výchovu špičkových mládežnických hráčů, kteří jsou schopní konkurovat nejlepším soupeřům ve světovém měřítku. Systém Akademií zároveň klade důraz na absolvování středního vzdělání. Co konkrétně to tedy pro kluby představuje? Optimalizaci tréninkového procesu ve smyslu tréninkového zatížení, skladby jednotlivých tréninkových jednotek, využití speciálních trenérů na dovednosti nebo trénink mimo led a také úzkou spolupráci se školami, především ve smyslu kontroly plnění školních povinností, která na Kladně léta funguje. Důležitá je rovněž vzájemná komunikace a spolupráce mezi jednotlivými Akademiemi.

„Jde o to, abychom měli zajištěnou mládež, co se týče počtu tréninkových jednotek a jejich obsahu. Abychom měli stejný koncept. Cílem je vybudovat efektivní koncept pro vývoj hráčů našich elitních kategorií, tedy dorostu a juniorky. Akademie mezi sebou komunikují, předávají si určité zkušenosti a pomáhají si určovat správný směr. Každý něčím přispívá do diskuse o ideálním řešení tréninku. Bude to stát asi hodně pokusů a i omylů, abychom přišli na to, co je pro nás nejlepší. Nejen pro nás jako pro Kladno, ale celkově pro nás jako celý český hokej,“ vysvětluje Kregl, který si cení hlavně častějších tréninků u všech mládežnických kategorií.

„Pracujeme na zvýšení počtu tréninkových jednotek, ale změnila se také jejich intenzita a obsah. Vedle tréninků na ledě máme připravené tréninky v posilovně i mimo ni,“ odhaluje plány generální manažer mládeže. Ten nyní v akademii těží ze dvou ledových ploch, které jsou na Kladně k dispozici, ale také z dobrých vztahů se Základní školou Brjanská a kladenským Sportovním gymnáziem.

„Máme výhodu dvou ledových ploch, na druhé straně máme dva kluby na jednom zimáku. To se nedá srovnávat s akademií Liberce, která byla vyhlášena nejlepší akademií roku. Tam mají jeden klub a k tomu tři ledové plochy. Prostor pro využití ledových ploch, který můžou oni strávit na ledě, je neoddiskutovatelně větší, než máme my, ale i tak si dokážeme poradit. Veliká výhoda spolupráce se školami je ta, že můžeme trénovat i v dopoledních hodinách a hráči to mají přizpůsobené s rozvrhem. Díky tomu můžeme věnovat odpolední časy zase jiným kategoriím. Výhodou je také větší propojenost – Libor Procházka například působí na gymnáziu a k tomu trénuje dorost. Škola nám vychází vstříc jak v hodinách, tak v rozšířené sportovní výuce. Je tam možnost regenerací, masáží, bazénu… Celý tréninkový proces se tím vhodně doplňuje,“ chválí si vzájemnou spolupráci Kregl.

Akademie Českého hokeje

V březnu roku 2011 zahájil Český svaz ledního hokeje projekt, jenž má inovovat celý sportovně výchovný proces v klubech. Na základě zkušeností, nových poznatků v oblasti tréninku a výchovy a informací z vyspělých hokejových zemí vytvořilo sportovní oddělení ČH systém pro komplexní rozvoj hráčů.

Cílem projektu je výchova špičkového mládežnického hráče schopného konkurovat nejlepším hráčům ve světovém měřítku ve spojení s absolvováním středního vzdělání.

Pro tento cíl musí adepti splnit zásadní podmínky zahrnující vybavení zázemí pro hráče a podmínky pro zajištění výzbroje a výstroje. Byly sjednoceny nároky na tréninkový proces, herní systém a mezinárodní kontakty. Hráči jsou daleko více monitorováni ze strany klubu v otázkách školního prospěchu, docházky a osobní disciplíny prostřednictvím speciálních klubových zástupců pro oblast školství. Je potřeba, aby se spolupráce se školami a rodiči i nadále prohlubovala.

Kluby se statutem Akademie Českého hokeje pro sezony 2018/19

HC Dynamo Pardubice (od 2011), HC Energie Karlovy Vary (od 2011), HC Sparta Praha (od 2011), HC VÍTKOVICE RIDERA (od 2011), Piráti Chomutov (od 2011), TJ Bílí Tygři Liberec (od 2011), HC Dukla Jihlava (od 2012), HC Kometa Brno (od 2012). HC Litvínov (od 2012), HC Slavia Praha (od 2013), PSG Berani Zlín (od 2013), HC Oceláři Třinec (od 2015), Mountfield HK (od 2015), BK Mladá Boleslav (od 2016), HC Motor České Budějovice (od 2017), HC Škoda Plzeň (od 2017), Rytíři Kladno (od 2019).