5. kolo DHL ELJ, o umístění na 17. – 20. místě – 14. 3. 2019 ČEZ Stadion, Kladno

Olomouc

Rytíři Kladno: Jiroušek – Zelingr, Volráb, Šmatlák, Flachs, Zíka, Funk, Veber, Zich – Šimek, Hašek, Bernat, O. Bláha, M. Bláha, Rendla, Filip, Čermák, Kuzďas. Trenéři: Kopecký, Aschenbrenner.
HC Olomouc: Hasala – Bahounek, Klesla, Hlaváč, Vosátko, Rutar, Pírek, Dajčar – Handl, Matiaško, Štefka, Ruda, Tomajko, Horký, Štědrý, Podlaha, Kořenek, Ministr. Trenéři: Fiala Brančík.

Branky a nahrávky: 10. Filip (O. Bláha, Zich), 13. Hašek (Veber, Zich), 45. Čermák (Kuzďas, Rendla), 54. Zíka (Volráb) – 15. Štědrý (Hlaváč, Štefka). Třetiny: 2:1, 0:0, 2:0. Vyloučení: 7:5 + Kořenek (OLO) 10 min.. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 29:38. Rozhodčí: Sýkora – Kučera, Dědek. Diváci: 50.

O něco lépe vstoupili do utkání hosté, kteří si vytvořili úvodní tlak. Blízko úvodní branky byl hostující David Štefka, který po zachycení kladenské rozehrávky prověřil Petra Jirouška prudkým bekhendem. První branky se přísedící diváci dočkali v samotném oslabení Rytířů. Po vyhození obranná čtyřka Kladna dále útočila a po rychlém nahození Matyáše Filipa od pravého hrazení propadl puk za záda Marka Hasaly – 1:0. Kladnu se následně zadařilo také po přesilové hře, rychlý útok rozjel Adam Zich, který vytáhl Václava Vebera. Ten se neunáhlil a rychlou přihrávkou před pravou tyč připravil gólovou pozici pro zakončujícího Petra Haška – 2:0. Ani druhá přesilovka Olomouci nevyšla, ale sekundu po ní projel přes osu hřiště na hranici brankoviště Jan Štědrý, kterého přesným pasem z pravého křídla našel Matúš Hlaváč – 2:1.

Ve druhé části mohl v oslabení opět udeřit domácí celek, když hosté namazali kotouč Matěji Čermákovi. Ten v úniku zkoušel prostřelit Marka Hasalu střelou nad vyrážečku, ale zde byla prověřena právě zmiňovaná vyrážečka. Ve třiatřicáté minutě se vydal na výlet s obranou hostí na zádech Matěj Zíka, který koncovkou k pravé tyči rovněž neuspěl.

Ve třetí části se Rytířům podařilo navýšit své vedení. Vojtěch Kuzďas prodloužil puk na Matyáše Rendlu, který po objetí branky uklidil kotouč za brankovou čáru – 3:1. V oslabení dobře zapracoval Petr Hašek, který po získání kotouče na obranné modré přešel do samostatného úniku, který Hasala skvěle zlikvidoval. Dvě minuty po této příležitosti ale domácí nečekaně udeřili. Zíka na vrcholku pravého kruhu nic nevymýšlel a z otočky poslal puk na Hasalu, jenž měl naprosto zablokovaný výhled. Puk se od jeho betonů odrazil do branky – 4:1 a Rytíři se po této brance mohli radovat z druhé výhry v řadě.

Ohlasy trenérů:

Radek Aschenbrenner (Rytíři Kladno): „Měli jsme špatný vstup do zápasu, nebruslili jsme a bylo těžké držet krok se soupeřem. Dokázali jsme dát branku v oslabení a během chvíle jsme přidali druhý gól na konci přesilovky. Druhá a třetí třetina byla už z naší strany lepší. Vyrovnali jsme pohyb a měli jsme spoustu šancí. Škoda, že se nám ty samostatné úniky nedaří tolik proměňovat. Jsme za dnešní vítězství rádi.“

„Pokud mám hodnotit sezónu, tak je to zklamání. Nepostoupili jsme do play-off, řekl bych, že se ani nerozhodovalo ve druhé části extraligy, ale rozhodla základní část, kde jsme ztratili pár zápasů. Pak jsme se to snažili dohnat, ale bohužel se to nepodařilo.“

Petr Fiala (HC Olomouc): „První třetinu jsme byli celkem aktivnější než soupeř. V druhé třetině se nám Kladno podařilo zatlačit, ale z šancí se nám nepodařilo skórovat. Poslední třetinu už byli domácí lepší, dali góly a zápas se v podstatě už dohrál.“