2. ČF sk. A ELIOD ELD – 19. 3. 2019 ČEZ Stadion, Kladno

Chomutov

Rytíři Kladno: Suk – Alscher, Havel, Koštoval, Kohlíček, Sýkora, Ticháček – Kouba, P. Bareš, Procházka, Sojka, Hrabík, Šilhavý, A. Bareš, Nedvěd, Ullrych, Šapovaliv, Chrenka. Trenéři: Procházka, Ton, Nedvěd.
Piráti Chomutov: Šatný (23. Matala) – Němec, Frollo, Perný, Kovár, Pöschl – Spudich, Koblížek, Príhoda, Kulich, Svoboda, Čech, Štefančík, Vostiňák, Kalčík, Döring, Ekrt. Trenéři: Jíra, Koláček, Hejcman.

Branky a nahrávky: 19. P. Bareš (Hrabík), 21. P. Bareš (Adam, Sojka), 23. Hrabík (TS), 30. Ullrych (Šapovaliv, Chrenka), 38. Ticháček (A. Bareš, Sojka), 43. Ticháček (Sýkora, A. Bareš), 49. Sojka (Koštoval), 54. Šapovaliv (Ticháček), 59. Ticháček (Sojka) – 23. Štefančík (Svoboda), 33. Pöschl, 48. Štefančík (Kulich), 51. Svoboda (Němec), 52. Čech (Němec, Štefančík), 57. Kulich (Kalčík, Ekrt). Třetiny: 1:0, 4:2, 4:4. Vyloučení: 11:10 + P. Bareš (KLA) a Spudich (CHM) oba 10 min.. Využití: 3:2. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 37:35. Rozhodčí: Kraval – Gabriel, Zmeškal. Diváci: 110.

Oba celky vstoupily do první třetiny s velkým elánem a střelecké příležitosti jsme mohli vidět na obou stranách. Brankář Oliver Šatný byl během krátké chvíle dvakrát nebezpečně otestován střelami z ostrých úhlů. Prvního porušení pravidel se dopustili domácí, když při chybném střídaní zůstalo na ledě více jak pět hráčů. Po ubráněném oslabení se dostal za obranu Matyáš Šapovaliv, který si potáhl puk z pravé strany až před levou tyč, čímž si položil brankáře Šatného. Ten, i přesto že byl v leže, dokázal zvednout pravý beton, čímž puk směřující do branky zastavil. O první branku se zasloužil Ondřej Hrabík, který po zablokované přihrávce pokračoval v útočné akci a po vylepšení pozice využil zmatků v obraně soupeře a naservíroval kotouč na hranici brankoviště, kde byl s dobře nastavenou holí Pavel Bareš – 1:0. Do slibných pozic se dostali také Piráti, ale ti se podobně jako v prvním zápase trápili s koncovkou.

Úvod druhé třetiny připomínal spíše divoký západ. Chomutov otevřel hru a hrnul se příliš moc za vyrovnáním. Přitom ale nechal otevřený zadní prostor a do zakončení před brankou se dostal Pavel Bareš. Jeho první pokus Šatný dokázal ještě zastavit, ale na následnou dorážku už byl krátký – 2:0. O necelé dvě minuty později dostal pas za pirátskou obranu Ondřej Hrabík, který byl faulován Filipem Döringem. Následující trestné střílení Hrabík využil přesnou střelou na vzdálenější tyč a vyhnal tak Olivera Šatného z branky – 3:0. Ještě v té samé minutě dokázali zareagovat hosté. Podobně jako v prvním utkání otevřel brankový účet Chomutova Marcel Štefančík, který v tlaku do branky dokázal procedit puk za záda Štěpána Suka – 3:1. Filip Döring pod tlakem šel na trestnou lavici znova. Po rychlé souhře Adam Sojka zkusil poslat puk zpoza branky před branku, kde čekal na šťastný odraz. Ten nakonec přišel, ale puk byl příliš pomalý, aby přejel brankovou čáru a následně jej právě Döring vyhodil ven z hrací plochy. V přesilovce se trefil Petr Ullrych z pravého kruhu, kam mu poslal rychlou přihrávku Matyáš Šapovaliv – 4:1. Přesilovou hru využili také hosté, od modré se chopil přesně střely Martin Pöschl, který našel přesně odkryté místo v pravé spojnici kladenské branky – 4:2. Ještě před koncem druhé části navýšil vedení Kladna Jiří Ticháček, který tvrdou ranou využil dvojnásobnou početní výhodu – 5:2.

Do třetí části vstoupili Piráti stejně agresivně jako do druhé. Po rychlém protiútoku Rytířů ale ztratil Matala svou hůl a toho využil znova Jiří Ticháček střelou z podobné pozice jako předtím – 6:2. Trestné střílení bylo nabídnuto také chomutovskému Ondřeji Čechovi, který ale svého soupeře v tváří tvář nepřekonal. Útočný zvon rozezněl Marcel Štefančík, který se individuálně prosadil ve vlastním oslabení – 6:3. Při hraní ze strany na stranu se otevřel dostatek prostoru Michalu Koštovalovi, který vedení o čtyři branky získal zpět – 7:3. Kladenští začali hrát více agresivně a byli trestáni. V přesilovce dokázal snížit na 7:4 Tadeáš Svoboda a následně také Ondřej Čech – 7:5. Další branku z přesilovky už obstarali ale domácí hokejisté. Ticháček stáhl hru na sebe, čímž uvolnil přesně střílejícího Matyáše Šapovaliva – 8:5. O necelé tři minuty později zaváhalo Kladno za vlastní brankou a do gólové pozice se dostal Kalčík, jehož koncovku dokázal Suk ještě vyrazit, ale na dorážku Jiřího Kulicha už nedosáhl – 8:6. Těsnou ztrátu o dvě branky pokusili hosté snížit hrou v šesti, ale právě odkrytou branku trefil přesným vyhozením Jiří Ticháček, který si navíc došel pro HATTRICK – 9:6.

Trenéři po zápase

Libor Procházka (Rytíři Kladno): "Do zápasu jsme vstoupili dobře, produktivita tam byla trochu slabší, ale jak skóre narůstalo, tak jsem věřil, že to dotáhneme do vítězného konce. Sami jsme si vývoj zkomplikovali zbytečnými vyloučeními a soupeř se vždy dostal na rozdíl dvou branek a tam se může stát cokoli. Kluci ukázali odolnost a vždy dokázali zase odskočit. Z takhle divokého zápasu trenéři nikdy takovou radost nemají, ale vítězství a postup do dalšího kola je pro nás super. Kluci si to odbojovali a dovolím si říct, že je to zasloužený postup."

Kamil Koláček (Piráti Chomutov): "V první řadě chci pogratulovat soupeři k zaslouženému postupu. Nás trápila koncovka stejně jako v minulém zápase a také v sezoně. Soupeř byl hladovější, agresivnější. Na náš vkus jsme dali gólů hodně, ale na druhou stranu jsem jich také dost dostali."