Slavnostní ceremoniál na počest kladenských legend

Účast na ceremoniálu už potvrdili z mistrovského týmu ze sezony 1958/59 Jiří Kulíček, Václav Fröhlich, Zdeněk Landa, Vladimír Kopecký a František Šebek. Legendy se na ČEZ stadionu projdou po červeném koberci a budou oceněni svým klubem. „Už od začátku sezony si připomínáme 60 let od prvního titulu a říkali jsme si, že by to chtělo nějaké velkolepé vyvrcholení. A máme ho tady! Nechci moc prozrazovat, ale fanoušci se mají na co těšit, s klidným svědomím mohu říct, že něco takového tady ještě nebylo. Můžeme se těšit na mistrovské legendy, které nastoupí před kladenské publikum po červeném koberci a v záři reflektorů, ohňů a speciální pyrotechniky jim vzdáme společně hold! Fanklub Poldi Kladno si připravil neuvěřitelně propracované choreo a po společném zvážení jsme se rozhodli mu v zápase věnovat celou první komerční přestávku a udělat to tak trochu jinak, než jak bývá zvykem,“ láká diváky režisér utkání Adam Soukup.

„Těším se na to hrozně moc. Z lidí, kteří v mistrovském týmu byli, si vzpomínám na pana Landu, který dříve dělal na zimáku vrátného. Vzpomínám si, jak jsem si u něj jako malý kluk půjčoval klíče od kabiny. Doufám, že přijde hodně lidí a že nás poženou za vítězstvím. Víme, že výkony teď nejsou ideální, ale všichni si přejeme, aby bylo plno a aby nám fanoušci pomohli se vrátit na třetí místo,“ nechal se před důležitým zápasem slyšet kapitán Rytířů Jakub Strnad.

Rytíři chtějí zpět třetí příčku

Kdo v souboji o třetí místo nastoupí, bude odhaleno teprve přibližně hodinu před zápasem. Mužstvo totiž najíždí na režim play off, ve kterém nikdo nechce dávat soupeři zbytečně informace. „Blíží se konec základní části, takže už nebudeme zveřejňovat informace o zdravotním stavu hráčů. Nechceme, aby soupeři věděli, kdo je nemocný nebo kdo je jak zraněný,“ vysvětlil trenér David Čermák.

Pro Rytíře se bude jednat o skutečně důležitý souboj. Kladno totiž třikrát v řadě prohrálo a přišlo o třetí příčku. Potřebuje se tedy dostat zpět do pohody a navíc chce zabojovat o pozici, na které je teď právě Motor. „Je to poslední zápas před pauzou, musíme ze sebe proto vydat to nejlepší a pokusit se urvat tři body, abychom se vrátili zpátky před České Budějovice. Bude to ale těžké,“ je si vědom důležitosti utkání Čermák. Podobně k zápasu přistupuje i Strnad: „Musíme hlavně dodržovat herní disciplínu a hrát to, co si řekneme. Musíme podat týmový výkon, jinak než bojovností to nepůjde. Určitě nás nečeká nic lehkého, ale uděláme maximum pro to, abychom se dostali zpátky do herní pohody,“ prozradil.

Situace v tabulce se má nyní následovně. Čtvrté Kladno s 88 body ztrácí na třetí místo jeden bod a zezadu je stíháno Havířovem, který má šestibodovou ztrátu. Druhý Vsetín je od Rytířů vzdálený čtyři body a vedoucí Jihlava má před kladenským celkem už jedenáctibodový náskok. Šestý Přerov a sedmé Litoměřice na Kladeňáky ztrácí devět bodů.

Přestože kladenské výkony v posledních zápasech nebyly ideální, Rytíři se vždy mohli spolehnout na útočné trio ve složení Šimon Jelínek (10+11) – Patrik Machač (8+26) – Ladislav Zikmund (25+15). Zikmund je s pětadvaceti góly třetím nejlepším střelcem soutěže, Machač s 26 asistencemi druhým nejlepším nahrávačem klubu a Jelínek je v bodování Rytířů na desátém místě. To rozhodně není špatný výkon při první sezoně v dospělém hokeji. „Ti kluci si spolu výborně sedli. Šimon Jelínek je živý a hodně bruslí. Láďa Zikmund je zase hodně hladový a má výborný tah na bránu. Patrik Machač k tomu přidává tvořivost. Teď hlavně potřebujeme, aby se přidaly i další lajny,“ chválil tuto trojici Čermák.

Motor odstartoval vítěznou sérii

Zatímco Rytíři třikrát v řadě ztratili, Motoru se po období nevyrovnaných výkonů podařilo odstartovat vítěznou sérii. Konkrétně už si Jihočeši připsali čtyři vítězství v řadě. Litoměřice doma Českobudějovičtí porazili 5:1, Přerov přetlačili 2:1 v prodloužení a v Prostějově vybojovali výhru 3:2 po nájezdech. Naposledy si pak Motor poradil doma s poslední Kadaní 4:1. Celkem tak České Budějovice vyhrály během ledna osm z jedenácti utkání a díky tomu se posunuly v tabulce před Kladno, které nějakou dobu stíhaly. Sobotní utkání tak může být klíčové pro konečné pořadí na čelních pozicích tabulky. Vítězství hostí může mezeru mezi oběma mužstvy zvětšit, zatímco triumf domácích opět zamíchá pořadím.

České Budějovice letos nevyčnívají v útočném snažení (dosud vstřelili 153 branek, což je až sedmé nejvyšší číslo v lize), zato obrannou hru mají na jedničku (inkasovali jen 114x, což je druhé nejnižší číslo v lize). O tom svědčí i další statistiky – přesilovky mají až jedenácté nejlepší v lize, zatímco v bránění oslabení jsou druhé. Z individuálního pohledu je hlavním tahounem mužstva produktivní Martin Novák (13+25) a výborně si vedou také David Gilbert (15+22) a nejlepší týmový střelec Lukáš Endál (17+17). Mezi beky si vede fantasticky duo Žiga Pavlin (7+20) – Pavel Pýcha (11+15). Pýcha je v soutěži druhým nejlepším střelcem mezi obránci, lepší je už pouze kladenský Jiří Říha. Českobudějovičtí mají velikou jistotu v brankovišti, kde většinu zápasů odchytal Jan Strmeň (91,34 %). Talentovaný Petr Kváča (93,04 %) odchytal zápasů méně (i kvůli tomu, že nastupoval v extraligovém Třinci), čísla měl však výstavní.

Vzájemné zápasy v sezoně

8. kolo - 26. 09. 2018 | České Budějovice - Kladno 3:0 (branky: Beránek, Bradley, Čermák)

23. kolo - 14. 11. 2018 | Kladno - České Budějovice 5:0 kontumace [2:3] (branky: Machač, Kubík - Fillman, Endál, Doležal)

38. kolo - 22. 12. 2018 | České Budějovice - Kladno 7:3 (branky: 3x Karabáček, Heřman, Doktor, Pýcha, Bradley - Vildumetz, Kubík, Machač)

Utkání 53. kola Chance ligy Rytíři Kladno - ČEZ Motor České Budějovice se odehraje v sobotu 2. února od 16:00 na kladenském ČEZ stadionu. Vstupenky v prodeji on-line a v síti Sazka Ticket (na všech terminálech Sazky). Utkání můžete také sledovat živě na HokejkaTV.

STATISTIKY
Rytíři Kladno ČEZ Motor České Budějovice
Bilance
4. místo 3. místo