58. kolo Chance ligy – 20. 2. 2019 ČEZ stadion, Kladno

Ústí nad Labem

Rytíři Kladno:Brízgala – Nash, Zajíc, Říha, Zelingr, Lakos, Hořava – Jágr, Plekanec, Melka – Vildumetz, Vampola, Strnad – Jelínek, Machač, Zikmund – Kružík, Kaut, Redlich – Š. Bláha. Trenéři: Čermák, Lidický, Kregl.
HC Slovan Ústí nad Labem: Stezka – Málek, Zdvořáček, Hes, Mert, Štochl – Šťovíček, Roubík, Schwamberger – Krliš, Jandus, Chrpa – Gottfried, Čermák, Tůma – Planý. Trenéři: Mareš, Štěpánek.

Branky a nahrávky: 9. Říha (Jágr, Plekanec), 21. Jelínek (Vampola, Plekanec), 47. Vampola (Nash, Jágr) – 9. Šťovíček, 60. Roubík (Krliš, Šťovíček). Třetiny: 1:1, 1:0, 1:1. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. Střely na branku: 38:22. Rozhodčí: Valenta, Šindel – Coubal, Kokrment. Diváci: 3831. Bakalář nejlepší hráči zápasu: Petr Vampola – Aleš Stezka.

Začátek zápasu nabídl poměrně očekávaný obraz hry. Kladno tvořilo a většinu času hrálo s pukem, zatímco Ústečtí bránili a spoléhali na rychlé protiútoky. V deváté minutě poprvé zafungovala spolupráce první kladenské formace a Rytíři šli do vedení! Jaromír Jágr si vybruslil z rohu kluziště a křížem vybídl ke skórování Jiřího Říhu – 🚨 1:0. Kladenské vedení však nemělo dlouhého trvání. Obraně ujel Martin Šťovíček, který si už poradil s Adamem Brízgalou – 🚨 1:1. Rytíři pak znovu bojovali o vytvoření náskoku a parádní šanci měl zejména Antonín Melka. Jeho ránu po Plekancově přihrávce však zachytil Aleš Stezka. V posledních vteřinách první části mohl využít přesilovku Jágr, hostující gólman ale jeho pokus vyrazil mimo.

Úvod druhé části vyšel domácím na jedničku! Petr Vampola nabruslil s pukem před brankoviště a předal kotouč před odkrytou klec Šimonu Jelínkovi – 🚨 2:1. Rytíři tak využili početní výhodu a šli znovu do vedení. Posléze Kladno hodně zatlačilo a sahalo po kýženém navýšení vedení, jenže gólman Aleš Stezka Ústí držel. Zejména Machačova formace předváděla v útočném pásmu doslova kouzla, ale hostující gólman působil nepřekonatelně a vychytal i obrovskou Zikmundovu příležitost. Adam Brízgala musel čelit nebezpečným pokusům Chrpy s Jandusem, i on si ovšem poradil výborně. Tomáš Schwamberger v jednu chvíli už mohl střílet do odkryté klece, kladenský brankář se ale fantasticky přemístil a udržel vedení Rytířů.

Třetí třetina přinesla druhou výhodu Rytířů a domácí byli znovu v přesilovce hodně nebezpeční! U tyče to zkoušel Jágr a z mezikruží zakončoval nadvakrát Zikmund. Obě šance však zlikvidoval Stezka. Další přesilovka už ale skončila úspěchem! Brendon Nash vystřelil, Aleš Stezka jen vyrazil a Petr Vampola dorážel do odkryté klece hodně jistě – 🚨 3:1. Navýšit vedení mohl vzápětí Patrik Machač, který byl faulovaný a postavil se k trestnému střílení. V tomto duelu však uspěl Stezka. Hosté v závěrečných sekundách ještě odvolali brankáře a přece jen se dočkali úspěchu! Dvě sekundy před koncem stanovil konečnou podobu skóre Jaroslav Roubík – 🚨 3:2.

Trenéři po zápase 🗣

David Čermák (Rytíři Kladno): Zápas jsme si sami zkomplikovali. Měli jsme tlak, byli jsme v útočném pásmu, ale pořád jsme si nahrávali a chtěli jsme si to dávat do prázdné brány. Hráli jsme zbytečně moc komplikovaně. Ustí se soustředilo na obranu - hrálo velmi dobře obranné pásmo kolem brány. A my jsme to nedávali na obránce, aby stříleli, pořád jsme se skrz ně snažili prosadit. Ústí hrálo dobře i střední pásmo, kde nenapadalo, ale bránilo až od červené čáry. My jsme s tím měli problémy, protože jsme hráli moc komplikovaně.

Martin Štěpánek (HC Slovan Ústí nad Labem): I když jsme prohráli, musím mužstvo pochválit a smeknout před ním. My dnes neměli mnoho hráčů, sestava byla hodně mladá a celý zápas jsme hráli na pět obránců. Měli jsme z toho trošku obavu, na druhou stranu jsme věděli, že tu nemáme co ztratit. Pro většinu kluků, kteří hráli, to byl zážitek hrát proti Jardovi Jágrovi a Tomáši Plekancovi a myslím, že si to užili. Chtěli jsme zachytit začátek, což se nám povedlo. Obávali jsme se tlaku, aby to tam hned nenapadalo a aby nás domácí neválcovali šedesát minut. To se nám povedlo. Kladno bylo samozřejmě o hodně kvalitnější mužstvo, bylo hodně na kotouči a mělo spoustu šancí. My ale jenom nebránili, měli jsme tam taky pár brejků. Kdybychom měli kvalitnější hráče nebo trochu víc sportovního štěstí v zakončení, tak by mohlo být gólů ještě víc. Za nás spokojenost, odehráli jsme to tady se ctí.

Zápas v číslech 📊