Nový po konci úchvatné kariéry, v níž se stal dvakrát mistrem světa a v nejvyšší soutěži drží mnoho rekordů v čele s tím střeleckým (59 gólů v sezoně 1976/77), dal na podnikání. Z Izraele začal dovážet kosmetiku a dodnes tam drží výborné kontakty. A zatímco loni dovezl hokejové veterány České republiky do Cholonu, letos vyrazí borci z židovského státu na kladenský zimák, a také do Plzně. Tam, si zahrají s výběrem Martina Straky. „Možná že hrají nějakou skupinu C mistrovství světa, ale je to obrovsky prestižní věc. Přijedou s nimi obchodníci, také český ambasador v Izraeli Ivo Schwarz, jehož bratr našemu týmu dělá manažera.

V sestavě i olympijští vítězové

A zejména Češi nestaví ledajaký tým. Minimálně na některá jména diváci přijdou. Domácí Kladeňáky osloví zejména první formace. V té budou zezadu vše dirigovat olympijští vítězové z Nagana Jiří Šlégr s Liborem Procházkou, vepředu se pak sejdou skvělí odchovanci Kladna.

Velkými hvězdami ještě nedávné minulosti jsou Jiří Tlustý a Petr Ton, ti si společně zahrají poprvé v kariéře. „Trénovali jsme spolu v létě mockrát, ale zahrajeme si spolu poprvé. Těším se moc,“ říká Jiří Tlustý, který kvůli opakujícímu se zranění ruky musel ukončit nejprve působení v NHL a pak i ve Finsku.

Bývalý útočník hlavně Caroliny dokonce zvažoval konec kariéry, i když se teď blýská na lepší časy. „Mám novou léčbu a docela funguje, tak uvidíme,“ doplnil Tlustý, který by se teoreticky s Tonem mohl ještě v téhle sezoně sejít v dresu A týmu Rytířů – pokud se oba dají včas dohromady. „Teď se zatím těším na exhibici. Je to pro skvělé kladenské fanoušky, proto jsem to slíbil. A uvidí mě rodina a přátelé,“ dodal Jiří Tlustý.

V hotelových pokojích s legendami

Český tým veteránů už proti Izraeli loni hrál, kvalitu tak může posoudit třeba další Kladeňák v sestavě Marcel Kučera. Bývalý extraligový brankář Karlových Varů je v tomto volebním období šéfem městské společnosti Sportovní areály města Kladna. Ta Milanu Novému pomáhá s přípravou akce a ubytuje izraelské sportovce ve svém Sport hotelu Sletiště. Ten má pokoje pojmenovány po slavných kladenských sportovcích, a tak se mohou dostat třeba i do apartmá Milana Nového, nebo Františka Pospíšila – obě ikony českého hokeje budou při exhibici stát coby koučové na střídačce.

„Je to zajímavá akce pro lidi, takže město chce pomoci,“ říká Marcel Kučera, který se i po skončení kariéry udržuje ve skvělé kondici, proto dál může pravidelně za veterány chytat. „Vždycky se na tyhle akce těším, protože potkám lidi, které mám rád. Navíc se hraje pěkný hokej s parádními přihrávkami,“ míní muž, který si zachytal už před rokem v Izraeli. „Tam bylo naše mužstvo o hodně silnější, byť se hrálo na malinkém hřišti jen čtyři na čtyři. Ale teď Izraelci podle Milana přivezou mnohem lepší hráče,“ těší se Marcel Kučera, který nechce dopadnout jako před dvěma lety proti Gazpromu, kdy se zranil a musel odstoupit. „I tehdy bylo dost organizačních věcí, já se nestihl rozcvičit a navíc nás Rusové pak docela drtili. Touha zabránit gólu byla silnější než rozum a já si natáhl sval. Už si dám pozor,“ slibuje si Kučera.

Nový "jen" na střídačce?

Milan Nový už na led s největší pravděpodobností nevyjede, i když na sobotním setkání s fanoušky na zimním stadionu nevyloučil, že by nějaké to střídání přeci jen absolovoval. Naposledy to udělal před šesti roky při svých šedesátinách, kdy si zahrál i s Jaromírem Jágrem, jehož kdysi jako bažanta zaučoval v prvním kladenském útoku. Na střídačce ho ale uvidíte.

„Jsem přesvědčený, že to bude pro kladenské fanoušky pohodová a pěkná podívaná. Mají ji zadarmo, vstup nevybíráme. A když někdo bude chtít pomoci nějakou korunou Speciální škole Korálek Kladno, budu rád já i oni,“ dodal Milan Nový s poděkováním největším pomocníkům: primátoru Kladna Milanu Volfovi, Laďce Eichenmannové z PZ Kladno i celému klubu Rytířů.

A v jaké sestavě nastoupí čeští veteráni?

Brankáři: Martin Altrichter, Marcel Kučera

Obránci: Jiří Šlégr, Libor Procházka, Bedřich Ščerban, František Ptáček, Miroslav Dvořák, František Mrázek

Útočníci: Petr Ton, Jiří Tlustý, Zdeněk Eichenmann – Josef Beránek, Tomáš Kucharčík, Richard Žemlička – Filip Turek, Václav Král, Radek Ťoupal

Trenéři: Jan „Gusta“ Havel, Milan Nový, František Pospíšil