Situace je tedy před desátým kolem baráže jasná. O poslední postupový flek si to rozdá Kladno s Chomutovem na dálku, přičemž Rytíři mají daleko lepší startovní pozici. Pokud chce Chomutov pomýšlet na postup, musí už získat všechny body a Kladno může ve zbytku baráže zapsat už jen maximálně bod. Kladeňákům na druhé straně stačí urvat dva body. Pokud je ztratí Piráti, Rytířům to rovněž stačí k radosti. „Samozřejmě je nám jasné, že už nám chybí jen dva body. Budeme se je snažit co nejrychleji získat, abychom byli v extralize co nejdříve,“ ujišťuje před nadcházejícím zápasem trenér David Čermák. V kabině se podle něj o veliké šanci ale příliš nemluví. „Nechceme nic zakřiknout. Všichni samozřejmě vědí, o co jde, ale moc o tom nemluvíme a neřešíme to. Necháváme to na to, jak se nám to povede,“ prozradil Čermák.

Páteční barážový program má hodně zajímavý harmonogram, podle kterého se Kladeňáci můžou radovat už v průběhu svého zápasu. V Pardubicích se totiž začíná už o hodinu dřív (v 17:00) a pokud zvítězí domácí Dynamo, Rytíři postoupí nehledě na výsledek svého utkání. „Ani jsem nevěděl, že v Pardubicích se hraje o hodinu dřív. Nekoukáme na ostatní, budeme se snažit si to vybojovat sami, abychom získali minimálně ty potřebné dva body. Jak se hrálo v Pardubicích, se podíváme až po zápase,“ říká kladenský trenér.

Oba týmy, které ještě bojují o poslední extraligové místo pro příští sezonu, před sebou mají duely proti celkům, kterým už o nic nejde. Pardubice mají jistotu nejvyšší soutěže, zatímco České Budějovice budou s jistotou hrát Chance ligu. Ani tak ale Rytíře nečeká nic snadného, což si uvědomuje i trenér Čermák. „Určitě nám Budějovice nic nenechají. Venca Prospal říkal na tiskovce, že nebudou zbytečně stavět juniory a že budou hrát s tím nejlepším, co v současné době mají. Tak je to také správné. Dokud se o něco hraje, tak by týmy měly hrát v plném složení. Nám by se taky nelíbilo, kdyby Pardubice nastoupily s juniorkou,“ prohlásil kladenský kouč.

Rytíři mají po posledním kole s Motorem čerstvé zkušenosti – po vyrovnané bitvě ho totiž doma porazili výsledkem 4:2. Se svým výkonem, který Čermák po utkání označil jako nejméně povedený v baráži, ale spokojení být příliš nemohli. České Budějovice kousaly a několikrát pohořely ve výborných možnostech na skvělém Lukáši Cikánkovi. Domácím pak zajistila body hlavně produktivní první lajna. „Je možné, že na klucích už se podepisuje únava, byl tam útlum. Stačí, když se nepovede začátek a už se do toho nemůžeš dostat. Rozhodují první střídání – kdyby se nám povedla, tak by to tým nakoplo. Nám se ale nepovedla a nešlo nám to, i když se kluci snažili. O to víc si ceníme toho, že máme tři body. Ve středu bylo volno, dnes potrénujeme a věřím, že v pátek budeme zase připravení,“ má před důležitou bitvou jasno Čermák.

Kladno zatím táhnou baráží jeho dvě současné legendy! Tomáš Plekanec (1+10) je vůbec nejproduktivnějším hráčem celé prolínací soutěže a Jaromír Jágr (6+3) je zase nejlepším střelcem týmu. Do první lajny k této dvojici výborně zapadl Ladislav Zikmund (3+4) a mezi beky svojí produktivitou (i výškou) zase vyčnívá André Lakos (1+6). Rytíři ale mají vyrovnané mužstvo, kde může udeřit každý. Z pravidelně hrajících borců zůstává bez bodu už jen Patrik Machač. Určitě bychom ale neměli zmiňovat jen bodování a útočné počiny kladenských hráčů. Dost možná tím vůbec nejklíčovějším mužem za kladenskými úspěchy je gólman Lukáš Cikánek! Ten odchytal od začátku play off všechny zápasy a v baráži si drží úspěšnost zásahů 91,95 %. Lepší je pouze pardubický Ondřej Kacetl (93,91 %).

10. kolo baráže o Tipsport extraligu ČEZ Motor České Budějovice - Rytíři Kladno se odehraje v pátek 19. dubna od 18:00 v českobudějovické Budvar aréně.  Utkání můžete sledovat živě na HokejkaTV.